Nurkowanie na Jamajce

Nurkowanie na Jamajce jest tak wyjątkowe, jak jej mieszkańcy i topografia, więc nie odrzucamy tego kraju jako celu nurkowej podróży. To najpopularniejsze wśród turystów miejsce na Karaibach oferuje też świetne miejscówki do nurkowania, zapewniając przy tym dodatkowe rozrywki i piękne krajobrazy na lądzie.

Nurkując na Jamajce masz zagwarantowaną łagodną pogodę praktycznie przez okrągły rok i ciepłe przejrzyste wody, których temperatura oscyluje między 25,5 st. C a 29,5 st. C. Widoczność przeciętnie wynosi ponad 30 m. Łatwo dostępne miejsca nurkowe i kilku profesjonalnych operatorów przyczyniają się do tego, że wyspa jest świetnym celem wypadów dla nurków. A ponieważ na Jamajce znajdują się parki morskie Montego Bay, Port AntonioNegril, populacje ryb są w rozkwicie.

Nurkowanie w Negril

Negril to spokojne, chronione, ciepłe wody ciągnące się przez 7 mil, które są idealne, jeśli jesteś początkującym nurkiem lub chcesz wyrobić dopiero licencję.
Podwodny teren usiany jest koralami, ma też jaskinie i nawisy, są również „koralowe domki” na głębokościach poniżej 18 m.Kilka wraków blisko brzegu, w tym dwa samoloty Cessna inkrustowane koralami i długi na 15 m holownik zwany Pete Wreck. Inne popularne miejscówki nurkowe w Negril to: Throne Room, gdzie przez szczelinę w rafie zobaczymy korale, gąbki i rekiny z gatunku Ginglymostoma cirratum, a także lucjany; Sands Club, gdzie na głębokości 12-25 m spotkać można niezwykle kolorowe ryby; Treasure Reef, czyli świetne miejsce, by podziwiać węgorze, a także rybki z rodziny Grammatidae i wielkie korale.

Nurkowanie w Montego Bay

Montego Bay słynie z nurkowania przy ścianach. Airport Reef, zlokalizowana na południowo-zachodniej krawędzi lotniska przez wielu uważana jest za najlepsze miejsce nurkowe na wyspie, znane z masywnych koralowych grot, tuneli i wąwozów. Ten pierwszy park morski Jamajki jest świetny zarówno dla nurków z akwalungiem, jak również uprawiających snorkeling czy freediving. Główną atrakcją zatoki jest mnogość gąbek i kolorowego życia morskiego. W obrębie Parku jest kilka ciekawych miejscówek nurkowych.

Nurkowanie w Kingston

Kingston jest jednym z najlepiej strzeżonych sekretów nurkowych Karaibów. Port Royal słynie z legend o piratach i zatopionych statkach, które obecnie stanowią miejsce zamieszkania kolorowej fauny i flory. Można tu znaleźć najpiękniejsze rafy w okolicy, z małymi zatoczkami o głębokości nie większej niż 15 m, otoczonymi zewnętrzną rafą ze spadkiem około 25 m.
Specjalne atrakcje to wrak statku „Kim & Trader”, a także autentyczny zatopiony mur miasta piratów Port Royal.

Nurkowanie w Ocho Rios i Runaway Bay

Na wschód od Ocho Rios, znajduje się Devils Reef, szczyt rafowy, który opada z głębokości 18 m na głębokość ponad 60 m, przy czym na głębokości ok. 40 m znajduje się piaszczysta półka. Caverns, płytka rafa długa na ćwierć mili, ma niekończące się małe tunele i zobaczyć można tu rybki z rzędu Atheriniformes, a także rekiny z gatunku Ginglymostoma cirratum.

W Runaway Bay rafa tętni życiem i kolorami – zobaczymy tu różne tropikalne ryby, w tym graniki, lucjany i płaszczki. Wielkie zielone mureny, barrakudy, rekiny i żółwie także upodobały sobie to miejsce. Niesamowitym miejscem tu jest Wąwóz, gdzie znajdują się dwie ściany najpierw równoległe do siebie w odległości 6 m, potem jedna zostaje na głębokości 10 m, a druga spada poniżej 40 m.
Pomiędzy Runaway Bay a Ocho Rios ściana zbliża się do brzegu i spada z 20 m do ponad 1000 m tam, gdzie do linii brzegowej zbliża się Rów Kajmański. Popularnym miejscem nurkowym w tym rejonie jest wrak Kathryn, długi na ponad 42 m kanadyjski trałowiec z okresu II wojny światowej, stanowiący obecnie dom dla całej gamy tropikalnych ryb, które można karmić z ręki.

Nurkowanie w Falmouth

Ściana w Falmouth zaczyna się na głębokości 10-12 m i biegnie w granicach pół mili od brzegu. Chubb Castle, ulubione miejsce nurków w Falmouth, zaczyna się płytko, a jego szczyt udekorowany jest koralami i gąbkami. Komin, spadający z 10 m do 27 m prowadzi do kolejnych tuneli i grot.

Nurkowanie w Port Antonio

Ściany inkrustowane miękkimi i twardymi koralami zapraszają nurków do czystych wód Port Antonio. Jest to legendarne miejsce na Jamajce, gdzie bawią się bogacze. W Alligator Head zaawansowani nurkowie mogą zobaczyć bogactwo gąbek, korali i żółwie szylkretowe. Trident Wall to kolejne popularne miejsce, gdzie rafa jest niedaleko od brzegu i można nurkować z fajką.

Dodaj komentarz