Osa morska

Osa morska to gatunek meduzy, ze względu na pudełkowaty kształt w angielskim zwanej „box jellyfish”. Występuje u północnych wybrzeży Australii, aż do Nowej Gwinei, na północ od Wietnamu i Filipin. Oparzenia tej meduzy w latach 1884-1996 spowodowały ponad 60 udokumentowanych wypadków śmiertelnych. Jest to jedno z najniebezpieczniejszych dla człowieka zwierząt morskich. Mówi się, że jeden dorosły osobnik ma w swoim ciele tyle trucizny, by uśmiercić 60 ludzi.

Kapelusz osy morskiej dorasta do rozmiarów piłki do koszykówki, czułki (jest ich do 60) mają około 3 metrów. Ciało jest przezroczyste, o barwie szaroniebieskiej. Osy morskie mają 12 par oczu. Ich kolor i fakt, że osy morskie są przezroczyste sprawiają, że meduzy te jest bardzo trudno zauważyć w wodzie – stwarza to olbrzymie niebezpieczeństwo dla pływających czy nurkujących.

Osa morska w stadium polipa żyje w rzekach i na namorzynach – meduza żyje w oceanach, najczęściej w ciemnych i płytkich wodach. W trakcie burz wpływają na głębokie wody. Osy morskie polują w dzień, noce spędzają na dnie morskim. Żywią się rybami i skorupiakami. Jedynym naturalnym wrogiem os morskich jest żółw zielony.

Zaleca się osobom oparzonym przez osy morskie potraktowanie oparzeń octem i natychmiastowy kontakt z lekarzem. Rozległe oparzenia mogą jednak spowodować śmierć nawet w 3 minuty. Trucizna os morskich paraliżuje mięśnie, w tym serce.

Dodaj komentarz