SSI – Scuba Schools International

SSI (Scuba Schools International) to organizacja od 1970 roku szkoląca nurków i instruktorów nurkowania na całym świecie. Zrzesza ponad 2400 centrów nurkowych w ponad 110 krajach, a jej materiały szkoleniowe przetłumaczone są na ponad 25 języków.

Szkolenia w ramach SSI charakteryzują się bardzo wysoką jakością, dopracowaniem metod, ale też indywidualnym podejściem instruktorów do kursantów. Programy treningowe SSI dają trenerom elastyczność w zgodnie z regułą 80/20: w 80% trenerzy muszą trzymać się reguł danego programu szkoleniowego, a w 20% dodają treści od siebie, mówią o sprawach wynikających z ich indywidualnych doświadczeń i dostosowują kurs do potrzeb uczniów. Jeśli zależy Ci na indywidualnym podejściu trenera i niebanalnych treściach wynikających z nurkowej praktyki, kursy SSI realizowane w naszej szkole z pewnością zaspokoją Twoje oczekiwania.

SSI wydaje certyfikaty nurkowe honorowane na całym świecie, zarówno na poziomie początkującym, jak i zaawansowanym, technicznym, a także certyfikaty instruktorskie. Instruktorzy SSI zazwyczaj zachęcają swoich studentów do odbywania jak największej liczby nurkowań w ramach danego szkolenia, niejednokrotnie większej niż wynika to z wymogów dla danego stopnia certyfikatu. W SSI ludzie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że swoboda nurkowania i przyjemność płynąca z eksploracji głębin przychodzą wraz z doświadczeniem. Im więcej nurkujesz – tym lepiej czujesz się pod wodą, tym więcej masz radości z uprawiania tego sportu. A o to właśnie chodzi SSI – by pokazać jak największej liczbie adeptów na całym świecie piękno i przyjemność nurkowania.

Plusem posiadania międzynarodowego certyfikatu SSI jest m.in. to, że wszystkie centra i resorty SSI na świecie mają dostęp do bazy danych organizacji – więc nawet jeśli zapomnisz na wyjazd dokument potwierdzający Twoje uprawinienia, będziesz mógł zanurkować. Co więcej, korzystając z urządzeń mobilnych (np. smartfona) i aplikacji mobilnej SSI wszystkie certyfikaty masz zawsze przy sobie w formie elektronicznej, co jest w pełni honorowane przez centra nurkowe na całym świecie.

Centra będące oficjalnymi partnerami SSI, do których zalicza się również nasza szkoła nurkowania, przechodzą stałą i ścisłą kontrolę po to aby świadczyć usługi szkoleniowe na najwyższym światowym poziomie. Z kolei instruktorzy kształcący wg standardów SSI mogą szkolić swoich kursantów tylko w powiązaniu z takimi centrami jak nasze – dzięki temu studenci unikają „dzikich”, czy złej jakości szkoleń.

Programy szkoleniowe SSI oparte są na tzw. Diamencie Nurka, na który składają się 4 istotne obszary: wiedza, umiejętności, sprzęt i doświadczenie. Te cztery aspekty nurkowania są ściśle brane pod uwagę w szkoleniach SSI.

  • Wiedza daje solidne teoretyczne podstawy nurkowe. Aby ją zdobyć masz dostęp do szeregu świetnie opracowanych materiałów multimedialnych oraz do wiedzy samego instruktora.
  • Umiejętności w SSI są wykształcane zgodnie z autorską metodą „Komfort przez powtarzanie” – wykonuje się ćwiczenia w wodzie tak często i tak długo aż pożądane zachowania stają się automatyczne, a Ty czujesz się swobodnie i bezpiecznie.
  • Sprzęt  – w SSI zachęca się do inwestycji we własny, dobrany zgodnie z indywidualnymi potrzebami i preferencjami sprzęt nurkowy. Nic nie daje w wodzie takiego komfortu i bezpieczeństwa jak znajomość własnego sprzętu. Na kursach SSI nauczysz się różnych metod jego konfiguracji.
  • Doświadczenie – w SSI kładziemy nacisk na jak najczęstsze nurkowania. Tak jak już była o tym mowa: im więcej razy jesteś pod wodą, tym jesteś swobodniejszy i masz większą przyjemność z podziwiania piękna podwodnego świata. Nurkujemy, nurkujemy i jeszcze raz nurkujemy.

Kursy SSI dla nurków rekreacyjnych pozostają w zgodzie z wytycznymi WRSTC (World Recreational Scuba Training Council) i przeprowadzane są na najwyższym światowym poziomie. Od 1 lipca 2010 roku siedem programów SSI zdobyło certyfikaty jakości ISO. Jest to jeden z nielicznych wypadków, gdzie organizacja trenująca nurków zdobywa takie uznanie pod względem jakości swoich metod treningowych.
Metody i materiały szkoleniowe SSI są opracowywane w międzynarodowej siedzibie organizacji, a następnie tłumaczone są przy współpracy z regionalnymi Centrami Operacyjnymi, które z kolei nadzorują centra nurkowe SSI na danym obszarze.

Certyfikat nurkowy SSI ważny przez całe Twoje życie dostajesz po ukończeniu szkolenia. Jako, że jest to certyfikat wystawiany bezterminowo zachęca się adeptów nurkowania do stałego rozwijania swoich umiejętności i poszerzania doświadczeń. W ramach SSI można przejść przez całą hierarchię szczebli „wtajemniczenia”, a każdy kolejny stopień deje większą wiedzę, umiejętności i wiele radości.

Warto także wspomnieć, że SSI jako pierwsza organizacja szkoląca nurków na świecie zdecydowała się na wprowadzenie rewolucji cyfrowej, czego efektem są rewelacyjnie opracowane multimedialne materiały edukacyjne dostępne zarówno na komputerach stacjonarnych jak i na urządzeniach mobilnych. To właśnie za pośrednictwem mobilnej aplikacji SSI każdy nurek ma dostęp do wszystkich swoich certyfikatów SSI oraz może prowadzić elektronicznego diveloga. Rewolucja cyfrowa w SSI wystartowała na początku 2015 roku.

W każdej chwili możesz bezpłatnie skorzystać z dostępnej on-line części teretycznego kursu dla początkujących Open Water Diver. Aby rozpocząć bezpłatnie kurs nurkowania on-line wystarczy zarejestrować się na stronie SSI.
Podczas rejestracji w sekcji Centrum Nurkowe należy wybrać autoryzowaną placówkę SSI, która jeśli zechcesz w przyszłości uczyć się i nurkować, zapewni Ci odpowiednie szkolenia i wyda certyfikaty. Naszą lubelską szkołę PROFUNDAL oczywiście znajdziesz na tej liście.
Po rejestracji możesz pobrać i zainstalować bezpłatną aplikację mobilną dla systemu Android lub iOS i zalogować się w niej na swoje konto. Nazwa aplikacji to MySSI.