Jezioro Białe Włodawskie

Położenie jeziora Białego znajduje się we wsi Okuninka, w sezonie letnim wieś ta zamienia się w 50 tysięczne miasto. Dookoła jeziora przebiega droga wzdłuż której zlokalizowane są liczne ośrodki wypoczynkowe. Dostęp do jeziora jest w większości przypadków oddzielony od drogi ośrodkiem wypoczynkowym. W sezonie funkcjonuje z Włodawy linia komunikacji miejskiej. Większość ośrodków posiada własne pomosty, na których można spokojnie rozłożyć sprzęt i przygotować się do zanurzenia. Z uwagi na olbrzymią ilość osób warto pozostawione rzeczy zabezpieczyć przed kradzieżą. W bezpośredniej bliskości tafli wody biegnie ścieżka spacerowa, łącząca wszystkie nadbrzeżne ośrodki. Ich ogrodzenia biegną tylko do tej dróżki, a dalej już tylko plaże, pomosty i woda.biale

Jezioro Białe MapkaDuże wrażenie sprawia jej przejrzystość, jednak dopiero głębiej. Od początku maja do końca września w jeziorku występuje mleczna zawiesina, która ogranicza widoczność maksymalnie do 50cm. Zawiesina zaczyna się na 8 m, a kończy na 12m. Od tej głębokości jest już ładnie, ale ciemno. Latarki obowiązkowe. Na dnie często spotykamy kredowe bryły. Maksymalna głębokość wynosi 34m.

Dogodny dojazd , doskonale rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna spowodowały, że wiele klubów organizuje tutaj, swoje letnie obozy. W każdym przypadku nurkowania w jeziorze Białym sprawiają wiele satysfakcji. Po nurkowaniu na pewno też nie będziecie się nudzić. Począwszy od zjeżdżalni, wypożyczalni sprzętu wodnego, poprzez salony bilardowe, bary i kawiarnie, kilka dyskotek, oraz letnie kino na świeżym powietrzu. Najmłodsze dzieciaki z pewnością mile spędzą czas w wesołym miasteczku.

Od pewnego czasu działają tu dwie bazy nurkowe i nabicie butli powietrzem przestało być problemem.
Baza Extreme Divers znajduje się na terenie pola namiotowego Honoris na ogrodzonym i strzeżonym terenie w odległości około 20 m od wody. Dojazd jest bezpośrednio do bazy gdzie możemy bezpiecznie zostawić swoje samochody. Na terenie ośrodka są ogólnodostępne wc i prysznice. Atrakcje podwodne tej bazy to śmigłowiec MI-2 i żaglówka.

Brzeg północny to domena wodniaków, na szczęście nurkujących, więc z nabiciem butli powietrzem nie powinniście mieć problemów. Tu zlokalizowano wypożyczalnie sprzętu , przystanie oraz plac zabaw i estradę. Tuż obok znalazła siedzibę Baza Nurkowa „Hydrozagadka”, której poświęcę kilka zdań. Jest to według mnie jedna z najlepszych baz nurkowych w Polsce, idealna siedziba, prysznice, wc, wypożyczalnia nowego sprzętu, recepcja, ponton, odległość od bazy do lustra wody 50 m, wkrótce nitrox w cenie powietrza.

Ułatwieniem jest dogodny dojazd do pomostu, na którym można sklarować sprzęt. Na wprost od pomostu oznakowana białą linką trasa prowadzi do znaku drogowego STOP. Na wprost pomostu jest zatopiona platforma do ćwiczeń połączona z nim poręczówką. Dodatkowo nowy tor na 5m z licznymi atrakcjami , trabantem,krokodylrm,platformą. Baza szkoli w systemie PADI, a także tu już wspólnie wprowadziliśmy do bazy szkolenia techniczne w systemie TDI.

Dużym niebezpieczeństwem dla nurków na powierzchni są pływające łodzie motorowe i żaglówki, a także rzucające się na nurków syreny w postaci pięknych kobiet Kiss

W najbliższym sąsiedztwie j. Białego położone są jeziora: Glinki, Czarne i Święte, jednak nie są atrakcyjne pod względem nurkowym.

[wpgmza id=”7″]

Dodaj komentarz