Murena Olbrzymia

Oto murena olbrzymia, ryba z rzędu węgorzokształtnych, największa jeśli brać pod uwagę masę murena na świecie, sięgająca 3 metrów długości i 30 kilogramów wagi. Osobniki tego gatunku żyją w wodach Morza Czerwonego i Oceanu Indyjskiego na głębokości od 2-50 metrów, głównie w rejonach raf koralowych.

Murena olbrzymia w młodości jest brązowa w ciemne kropki, dorosłe egzemplarze mają czarne plamki, które za głową przybierają formy lamparcich cętek. Wejście do skrzeli jest ciemne. Płetwa grzbietowa przebiega przez całe ciało, łącząc się płynnie z tyłu zwierzęcia z płetwami ogonową i odbytniczą. Murena olbrzymia nie ma płetwy brzusznej ani miedniczej, jej ciało jest długie i ciężkie, jednak ryba ta z łatwością porusza się wodzie.

Murena olbrzymia poluje nocą. Jest drapieżnikiem. W dzień chowa się w różnych podwodnych zakamarkach, by nocą polować na inne ryby i skorupiaki. Ciekawostką jest, że murena olbrzymia poluje wspólnie z rybami innego gatunku, mianowicie Plectropomus pessuliferus (gatunek ryby promieniopłetwej z rodziny strzępielowatych). Jest to jedyny znany przypadek współpracy międzygatunkowej w polowaniu na ryby.
Murena olbrzymia ma dwa rzędy szczęk, drugi w głębi gardła. Używa tego drugiego zestawu do zakleszczania swojej ofiary. Jest w tym zakresie gatunkiem unikalnym, żadne inne zwierzę na świecie nie poluje w ten sposób.

Osobniki z gatunku mureny olbrzymiej mogą zmieniać swoją płeć w ciągu życia, mogą też być obojnakami. Podróżują do 4000 mil, by przejść gody, a podróż ta może im zająć nawet 7 miesięcy. Nie jedzą podczas tej podróży, ich organizmy żywią się własną tkanką tłuszczową i mięśniową. Po zapłodnieniu, czy wydaleniu jajeczek, morena olbrzymia umiera. Młode, w postaci larwy, dryfują z prądem oceanu przez 8 miesięcy. Dorosłymi osobnikami stają się po 3 latach. Mureny olbrzymie żyją od 6 do 36 lat.

Mimo, że są odławiane, mureny olbrzymie nie są zagrożone, głównie dlatego, że ich mięso może być toksyczne i powodować chorobę zwaną ciguatera.

Mureny olbrzymie mogą być niebezpieczne dla nurków, ale tylko, gdy są prowokowane, dotykane, karmione z ręki lub gonione. W normalnych warunkach murena olbrzymia po prostu ucieknie od człowieka, zaatakuje w obronie własnej. Nie zaleca się karmienia muren olbrzymich z ręki, co bywa praktykowane jako atrakcja turystyczna.

Jako ciekawostkę podam, że mureny olbrzymie można zobaczyć w Polsce w Akwarium Gdyńskim.

Dodaj komentarz