Nurkowanie na Wyspach Galapagos

To legendarne miejsce nurkowe w Ekwadorze, często uważane jest przez nurków za szczytowe doświadczenie w ich karierze. Wielu z nich zgadza się, że są tu najlepsze łodzie nurkowe do wypraw safari i niesamowite (nienurkowe) wycieczki, pokazujące przepiękną dziką przyrodę Wysp.

Lista stworzeń morskich, jakie można tu spotkać nie ma końca. Cudownie jest wyobrażać sobie nurkowanie wśród lwów morskich, pingwinów, fok, orleni, legwanów morskich, młotowatych, żarłaczy galapagoskich, żółwi, płaszczek i rekinów wielorybich. Spotkania takie, równocześnie ekscytujące i edukacyjne, sprawiają, że urok archipelagu Wysp Galapagos jest oczywisty.

Obszar wysp znajduje się w olbrzymim chronionym rezerwacie praktycznie wolnym od handlowego rybołówstwa, a wody są gęsto zamieszkane przez bogactwo morskich stworzeń. Wyspy Galapagos to oceaniczne wyspy wulkaniczne, bez połączenia z kontynentem. Wody wypływające tu z głębi oceanu sprawiają, że jest tu niesłychane bogactwo składników odżywczych, które zagęszczają okoliczne wody życiem.

Dowiadywanie się o ewolucji poprzez naturalną selekcję w miejscu, gdzie jest na nią tak wiele przekonywających dowodów i które odegrało tak kluczową rolę w rozwoju rewolucyjnej teorii Darwina, jest prawdziwie wyjątkowym przeżyciem. Nurkowanie w tym miejscu, gdzie każde zanurzenie gwarantuje wyjątkowe doznania jest niezapomnianym doświadczeniem dla każdego nurka.

Wyspa Wolf to jedno z głównych miejsc postoju podczas safari. Jest to miejsce, które oferuje wiele zapierających dech w piersiach spotkań z orleniami, rekinami i niezapomniane chwile z delfinami. Z kolei Wyspa Darwin jest położona najdalej na północ. Setki młotowatych i żarłaczy galapagoskich mogą przepłynąć tuż przed nosem, a w sezonie można liczyć na wspaniałe spotkania z rekinami wielorybimi.

Punta Vincente Roca to miejsce o znacznie chłodniejszej wodzie. Są tu samogłowy, koniki morskie i rekiny, a na wybrzeżu spotkamy pingwiny, lwy morskie, legwany morskie i różne ciekawe gatunki ptaków.

MIEJSCA NURKOWE

Cabo Marshall – rejsy safari po Galapagos naprawdę rozpieszczają. Wykreślamy jedno po drugim spotkania z różnymi stworzeniami ze swojej listy marzeń. Cabo Marshall, znajdujące się około 210 km na północny zachód od wyspy San Cristobal. To królestwo mant, choć w przeciwieństwie do reszty archipelagu i jego bogactw, nie ma gwarancji, że spotkamy je na swojej drodze. Ale nawet jeśli nie zobaczymy mant, natkniemy się z pewnością na żarłacze białopłetwe i młotowate, żółwie i lwy morskie. Jednym słowem rewelacja 🙂

Cousin’s Rock – to słynne miejsce nurkowe, położone niedaleko wschodniego wybrzeża Santiago (na północ od wyspy Bartolome). To jedno z ulubionych miejsc wielu nurków z powodu skał pokrytych pięknymi koralami, wśród których kryje się wiele małych stworzeń i gdzie można napotkać także inne, całkiem spore zwierzęta.

Wyspa Darwin – najdalej na północ położona wyspa, razem z niedaleką wyspą Wolf jest punktem głównym wycieczek nurkowych po Galapagos. Wspomniałem o nich powyżej.

Gordon’s Rock – uważane za jedno z najlepszych miejsc centralnej części archipelagu. Stanowi pozostałość krateru mierzącego 100 metrów średnicy i mieści się na północ od wysp Plaza, 80 kilometrów na północny zachód od San Cristobal.

Punta Carrion – blisko wschodniego wylotu Kanału Itabaca między wyspami Baltra i Santa Cruz, 85 kilometrów od San Cristobal.

Punta Vincente Roca – położone na północo-wschodnim skrawku wyspy Isabela. Może tu być uwaga, zaledwie kilkanaście stopni w wodzie! Załóż kaptur i wszystko, co ze sobą przywiozłeś.

Punta Redonda – w przeciwieństwie do ciepłych wód wysp Darwin i Wolf miejsca nurkowe na zachód od wyspy Isabela mają wody znacznie chłodniejsze.

Roca Redonda – to dość wymagające miejsce nurkowe.

Wyspa Wolf – położona na dalekim północnym zachodzie Galapagos, 350 kilometrów od San Cristobal. Razem z Wyspą Darwin to miejsca kulminacyjne każdej wyprawy nurkowej na Galapagos.

JAK NURKOWAĆ NA GALAPAGOS

Można zamieszkać w ośrodku, jednak każdy poważny nurek przyjeżdżając na Galapagos musi bezwzględnie zobaczyć wyspy Darwin i Wolf. Godne polecenia są zatem tylko rejsy safari zwłaszcza, że są one naprawdę komfortowe.
Oprócz wypraw nurkowych, wielu odwiedzających Galapagos wybiera się także na wycieczki lądowe, by podziwiać tutejszą bujną przyrodę.

SEZON NURKOWY

Na Wyspach Galapagos istnieją dwie pory roku: mokra i sucha. Nie ma między nimi wyraźnej granicy, ale ogólnie można je scharakteryzować.

Od stycznia do czerwca trwa pora mokra z przejaśnieniami, ale mocne opady mają miejsce prawie codziennie. O tej porze roku woda jest cieplejsza, jej temperatura wynosi 20-25 stopni Celsjusza. Od stycznia do kwietnia temperatura wody może wynosić nawet 27 lub 28 stopni Celsjusza w niektórych miejscach. O tej porze roku możemy nurkować w większości miejsc w krótkiej piance i rękawiczkach (do trzymania się skał). Niektóre miejsca jednak, jak Punta Vincente Roca, mają znacznie niższą temperaturę, gdzie potrzebny jest sprzęt do nurkowania w chłodnej wodzie.

Pora sucha, trwająca mniej więcej od lipca do grudnia, jest mniej deszczowa, ale temperatura nad i pod wodą jest niższa. Temperatura wody w porze suchej to najczęściej 19-23 stopni Celsjusza. To wtedy można spotkać rekiny wielorybie. Jest to najruchliwsza pora jeśli chodzi o nurkowanie, „sezon szczytowy”. Jednakże chłodniejsza i bardziej wzburzona woda może stwarzać pewien dyskomfort dla wrażliwych, niezbyt doświadczonych nurków.

Najmądrzej jest przyjechać przygotowanym na różne temperatury. Warunki w morzu są zmienne i lepiej być nieco nadgorliwym niż potem marznąć podczas nurkowań.

Często podkreśla się sezon na rekiny wielorybie jako najlepszy czas na nurkowanie na Galapagos (od czerwca do listopada). Jednak wielu wypowiada się, że cieplejsze wody między styczniem a majem gwarantują lepsze warunki. W tym czasie zobaczymy więcej stworzeń (oprócz rekinów wielorybich), większe są także szanse na spotkanie mant i młotowatych.

SZCZEGÓŁY RAFY

dobra na: duże zwierzęta morskie, lądowe wycieczki przyrodnicze, fotografia podwodna
niedobra dla: początkujący nurkowie, nurkowie lubiący ciepłe wody
głębokość: 5- >20 m
widoczność: 5- >25m
prądy: średnie do silnych
warunki na powierzchni: wzburzone z prądami, mogą zaburzać nurkowanie
temperatura wody: 16-28 stopni Celsjusza
poziom zaawansowania: średni do zaawansowanego
liczba miejsc nurkowych: około 30
odległość: 960 kilometrów na zachód od głównego lądu Ekwadoru
dostęp: ekwadorskie rejsy safari
zalecana długość pobytu: 1-2 tygodnie

Dodaj komentarz