Wielka Rafa Koralowa

Wielka Rafa Koralowa, zwana też Wielką Rafą Barierową rozciąga się w Morzu Koralowym u północno-wschodnich wybrzeży Australii. Jest największą na świecie konstrukcją zbudowaną z żywych organizmów. Jest tak rozległa, że widać ją z przestrzeni kosmicznej. Składa się z ponad 2900 pojedynczych raf, 900 wysp i kilkuset zatoczek koralowych, rozciąga się na długości ponad 2300 km, na przestrzeni ok. 344,400 km kwadratowych. Klimat wzdłuż rafy zmienia się od tropikalnego na północy do subtropikalnego na południu. Duża część Wielkiej Rafy Koralowej chroniona jest w ramach Parku Morskiego Wielkiej Rafy Koralowej, który wielkością dorównuje terytorium Japonii, czy Niemiec.

Na terenach, gdzie znajduje się obecnie Wielka Rafa Koralowa od setek milionów lat znajdowały się okresowo rafy. Jednak obecny kompleks zaczął się tworzyć na zrębach starszych pozostałości jak się szacuje ok. 20 000 lat temu, a dzisiaj żyjąca rafa ma prawdopodobnie 7-8 000 lat. Rafa składa się z miliardów pojedynczych polipów koralowców, które kolory swoje zawdzięczają żyjącym z nimi w symbiozie glonom zooksantellom. Wśród korali żyje olbrzymia ilość morskich stworzeń, roślin i zwierząt, często endemicznych dla tego miejsca lub zagrożonych wyginięciem. Wiele rzadkich gatunków ptaków również upodobało sobie te rejony. Wielka Rafa Koralowa jest przebogatym skarbcem nie tylko podwodnego piękna, ale i nieprzebranego bogactwa przyrodniczego. Jest to nie tylko raj dla turystów, ale dom dla rzadkich, często skrajnie zagrożonych wyginięciem, pięknych i wyjątkowych roślin i zwierząt.

Główne zagrożenia dla Wielkiej Rafy Koralowej to ocieplanie wody, które zabija zooksantelle i powoduje blaknięcie korali, zanieczyszczenie oceanu, okresowe namnażanie zagrażającej koralom rozgwiazdy zwanej koroną cierniową, turystyka, katastrofy statków, zwłaszcza tych przewożących ropę i nadmierne i inwazyjne rybołówstwo. Wielka Rafa Koralowa w 1981 roku została uznana za Dziedzictwo Światowe, a CNN nazwało ją jednym z 7 naturalnych cudów świata. Podejmowanych jest wiele starań zmierzające ku zachowaniu Rafy przy życiu, jednak trzeba podkreślić, że od 1985 r. Wielka Rafa Koralowa straciła ponad połowę swych koralowców.

[vc_gmaps link=”#E-8_JTNDaWZyYW1lJTIwc3JjJTNEJTIyaHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuZ29vZ2xlLmNvbSUyRm1hcHMlMkZlbWJlZCUzRnBiJTNEJTIxMW0xOCUyMTFtMTIlMjExbTMlMjExZDc3OTUyNzMuODk1Mjg5MzI0JTIxMmQxNDguMjMxMTQ5MSUyMTNkLTE3LjQ0NjAxNjI0OTk5OTk5NiUyMTJtMyUyMTFmMCUyMTJmMCUyMTNmMCUyMTNtMiUyMTFpMTAyNCUyMTJpNzY4JTIxNGYxMy4xJTIxM20zJTIxMW0yJTIxMXMweDY5N2FkN2FiYjIzMTY2OGIlMjUzQTB4ZDA1M2YxNTA3ODBlODQ2YSUyMTJzV2llbGthJTJCUmFmYSUyQktvcmFsb3dhJTIxNWUwJTIxM20yJTIxMXNwbCUyMTJzcGwlMjE0djE0MzE0MjE4MTEwMjYlMjIlMjB3aWR0aCUzRCUyMjgwMCUyMiUyMGhlaWdodCUzRCUyMjYwMCUyMiUyMGZyYW1lYm9yZGVyJTNEJTIyMCUyMiUyMHN0eWxlJTNEJTIyYm9yZGVyJTNBMCUyMiUzRSUzQyUyRmlmcmFtZSUzRQ==”]

Dodaj komentarz