Kajmany

Cudowne miejsca nurkowe na Kajmanach od zawsze przyciągały nurków. Wyspy znane są ze wspaniałego nurkowania przy ścianach, cudownych raf koralowych i widoczności tak dużej, że zdaje się nie mieć końca. Z trzech wysp tego archipelagu Gran Cayman jest najczęściej odwiedzana przez nurków. Północna Ściana na Gran Cayman opada na głębokość 1800 m i umożliwia wspaniałe nurkowanie przy ścianie w towarzystwie orleni i żółwi morskich. Na Gran Cayman można też nurkować z brzegu na rafach koralowych, gdzie prąd jest słabiutki. Wokół Little Cayman znajduje się Park Morski Bloody Bay Wall, słynny z powodu jaskrawych kolorów raf, dramatycznych spadków i spektakularnych przepływów. Cayman Brac oferuje ciekawą mieszaninę nurkowania przy ścianach, na wrakach i na rafie dla nurków wszystkich poziomów zaawansowania. Możesz wybierać między 5-ciogwiazdkowymi hotelami Gran Cayman, a cichymi willami nurkowymi na Little Cayman. Możliwości wakacyjne są nieograniczone, a nurkowanie świetne.

MIEJSCÓWKI NURKOWE NA KAJMANACH

Kittiwake, Grand Cayman – jest to celowo zatopiony wrak, który leży na piaszczystym dnie na głębokości 17 m. Ta sztuczna rafa jest popularna i chętnie fotografowana. Doświadczeni nurkowie mogą wpływać do wewnątrz wraku, a początkujący i snorkelujący – podziwiać wrak z zewnątrz.
Stingray City, Gran Cayman – jest to płytkie miejsce nurkowe o piaszczystym dnie, gdzie zapewne otoczą Cię licznie płaszczki. Słynna miejscówka, często pokazywana w telewizji i fotografowana.
Babylon, Gran Cayman – wielki pinakiel i wąwóz, które przecinają Północną Ścianę i spadają w dół od głębokości 12 m. Na 30 m głębokości znajdziesz piękne krzewy koralowców i gąbki.
Devil’s Grotto i Eden Rock, Gran Cayman – łatwe nurkowanie z brzegu, znajdziesz tu wspaniałe formacje koralowe, nawisy i przepływy. Duże ławice malutkich aterynowatych ściągają większe drapieżne ryby. Dramatyczna topografia podwodna i bogate morskie życie stanowią atrakcję nie tylko dla nurków rekreacyjnych, ale i dla fotografów.
Bloody Bay Wall East i West, Little Cayman – ściana ta zaczyna się gdzieś na 8 m głębokości i opata w toń. Rozglądaj się za pięknymi kolorowymi gąbkami i koralowcami. Możesz dojrzeć także konika morskiego.
Three Fathom Wall lub Mixing Bowl, Little Cayman – ta ściana zaczyna się na 6 m głębokości i opada dużo niżej, niż jesteś w stanie zejść. Nurkowanie przy tej ścianie to wspaniała przygoda, zobaczysz tu kolorowe gąbki i ławice ryb.
Captain Keith Tibbetts, Cayman Brac – wrak zatopiony umyślnie w 1996 roku. Ta 100-metrowa rosyjska fregata jest domem dla bogatego życia morskiego, w tym kolorowych gąbek. Możesz podziwiać ten dawny wojenny statek pływając wzdłuż jego dział.
Wilderness Wall, Cayman Brac – po południowej stronie Cayman Brac ten dramatyczny spadek szczyci się mnogością pięknych gąbek i koralowców, a także zwierząt morskich. Ściana poprzecinana jest wąwozami i pinaklami. Możesz spotkać tu duże zwierzęta pelagiczne.

SZCZEGÓŁY

widoczność – zazwyczaj świetna, 18-30 m, czasem nawet więcej
temperatura wody – przeciętna temperatura wody przez cały rok to 26-28 st. C
pogoda – nurkować można cały rok; temperatura powietrza na Kajmanach to 21-27 st. C przez cały rok, w lecie jest więcej deszczu; pora huraganów przypada na okres od czerwca do października
fauna i flora – żółwie morskie spotkasz przy każdym prawie nurkowaniu; spotkasz także orlenie, mureny, barrakudy i płaszczki; możesz natknąć się na papugoryby, garbiki Daya, chetonikowate, pomakantowate i chryzory
język – oficjalnym językiem Kajmanów jest angielski
waluta – oficjalną walutą jest dolar kajmański (KYD); karty kredytowe są powszechnie akceptowane
elektryczność i Internet – napięcie w sieci na Kajmanach to 110 volt, 60 Hz; Internet powszechnie dostępny
atrakcje na lądzie – na północnozachodnim skrawku Gran Cayman znajduje się farma żółwi, gdzie zobaczysz setki żółwi zielonych; „Hell” to grupa formacji wapiennych na północnym zachodzie West Bay na Gran Cayman; na Cayman Brac można wspinać się, obserwować ptaki i wędrować po górach; rezerwat na Little Cayman daje schronienie wielu ptakom brzegowym i rzadkiej roślinności

Dodaj komentarz