Rekin wielorybi

Rekin wielorybi jest największą znaną rybą. Największy znany nauce osobnik miał 12.65 m długości i ważył ponad 21 ton. Jest to zwierzę występujące w tropikalnych i umiarkowanych wodach wszystkich oceanów, z wyjątkiem Morza Śródziemnego. Zasięg występowania tej ryby to z grubsza 30 równoleżnik na południu i północy. Największe zgromadzenie rekinów wielorybich odnotowano w 2011 roku u wybrzeży Jukatanu. Zaobserwowano wówczas ponad 400 osobników tego gatunku. Rekin wielorybi mimo swych rozmiarów jest łagodny i nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Pływanie z tymi olbrzymami popularne jest między innymi w Zatoce Tadżura w Dżibuti, gdzie między październikiem a marcem można spotkać te ryby.

Rekiny wielorybie żywią się planktonem, małymi rybami i ikrą innych ryb. Filtrują wodę z pokarmem wydalając ją przez skrzela. Otwór gębowy rekina wielorybiego jest bardzo szeroki, może mieć nawet 1,5 metra, głowa jest spłaszczona, oczy małe. Brzuch jasny, grzbiet ciemny, gdzie znajdują się plamki ułożone w deseń charakterystyczny dla danego osobnika. Wzdłuż grzbietu tej ryby znajdują się trzy kile. Przeciętna długość dorosłego osobnika to prawie 10 metrów, waga – około 9 ton. Istnieją niepotwierdzone doniesienia o osobnikach przekraczających 17 metrów długości i 30 ton masy, biorąc jednak pod uwagę rozmiary tej ryby i trudności pomiarowe, tego typu informacje pozostają jedynie w sferze spekulacji.

Rekiny wielorybie migrują, prawdopodobnie razem z przemieszczaniem się ich pożywienia. Są rybami pelagicznymi, wpływają jednak do lagun i na inne płycizny. O cyklu rozrodczym rekinów wielorybich nie ma za dużo danych. Są to ryby jajożyworodne, nie wiadomo, ile trwa ciąża, samica prawdopodobnie nie rodzi wszystkich młodych z jednego zapłodnienia w jednym czasie, ale porody rozciągnięte są na dłuższy okres. Jednorazowo rodzi się do 16 młodych rekinów wielorybich. Dojrzałość płciową ryby te osiągają prawdopodobnie około 25 roku życia, a żyją nawet do 100 lat.

Biorąc pod uwagę trudności z oszacowaniem światowej populacji rekina wielorybiego, a także fakt, że w niektórych miejscach na świecie jest on poławiany dla mięsa, które uchodzi za przysmak oraz dla oleju, gatunek ten uznany został za narażony na wyginięcie.

Ciekawostką jest, że w kulturze wietnamskiej rekin wielorybi uważany jest za bóstwo.

Nurkowanie w towarzystwie tej ryby to niezapomniene przeżycia.

Dodaj komentarz