Nurkowanie na Wielkiej Rafie Koralowej

Australia jest znana z wielu rzeczy: zróżnicowanych krajobrazów, kultury aborygeńskiej, kangurów, kiepskich oper mydlanych, czy różnych form futbolu australijskiego. Jednak jeśli chodzi o zwiedzanie głębi oceanu, jedno miejsce należące do morskiego dziedzictwa wysuwa się na czoło.

Oceniana jako jedno z najważniejszych australijskich i światowych miejsc dla nurków, Wielka Rafa Koralowa powinna się znajdować na szczycie wymarzonych miejsc do nurkowania każdego entuzjasty tego sportu, zwłaszcza jej główne atrakcje Cod Hole, Ribbon Reefs i Osprey Reef.

W Australii są też inne świetne miejsca do nurkowania, jak Rowley Shoals w Zachodniej Australii i Południowa Australia, gdzie można doświadczyć niesamowitego nurkowania w klatkach z wielkimi białymi rekinami.

Rozciągająca się przez ponad 2000 km od Lizard Island na północy aż do Great Palm Island na południu, Wielka Rafa Koralowa jest największym na świecie systemem raf i jedyną taką strukturą zbudowaną z żywych organizmów widoczną z kosmosu.

Główną atrakcją Wielkiej Rafy Koralowej jest migotliwe bogactwo życia morskiego rozwijającego się dzięki niej, przy czym wiele gatunków uważa się za endemiczne. Zapewniają niezapomniane przeżycia dla nurków. Szczególną atrakcją Rafy jest to, że jest ona miejscem, gdzie żeruje 6 gatunków żółwi, które przyciąga bogate menu złożone z trawy morskiej. Żółw oliwkowy, żółw szylkretowy, skórzasty, zielony, natator i żółw karetta – wszystkie można łatwo spotkać w różnych częściach rafy.

Wielka Rafa Koralowa jest także istnym placem zabaw dla delfinów, wielorybów i morświnów, w tym humbaków, płetwali karłowatych i indo-pacyficznych delfinów garbatych. Często można zobaczyć też diugonie.

Australia i Wielka Rafa Koralowa nie cierpią również na brak rekinów. Jest tu 125 gatunków znanych rekinów, płaszczek i chimer czających się wśród raf lub na piaszczystym dnie, wśród obfitości smakołyków.

Nurkując przy Wielkiej Rafie Koralowej, można znaleźć ponad 400 gatunków miękkich i twardych korali. Coroczne masowe namnażanie korali można zaobserwować, gdy korale z rafy wewnętrznej namnażają się w tygodniu po październikowej pełni księżyca, a z zewnętrznej rafy w listopadzie i grudniu.

Mięczaki, przydacznie olbrzymie, nudibranchie, conusy, iglicznie, koniki morskie – wszystkie występują w mnogości gatunków kryjąc się pomiędzy koralami, nadając rafie życia i kolorów, na których pełną eksplorację nie starczyłoby życia.

Korale Wielkiej Rafy Koralowej są także przystanią dla ponad 1500 gatunków ryb, między innymi błazenki, cesarze czerwonogardłe, bassy czerwone, kilka gatunków lucjanowatych i pstrągów koralowych, denniki, synanceia i wiele innych. Jako oznaka morskiej różnorodności, nawet krokodyle słodkowodne mają powiązania z rafą. Na szczęście żyją one tylko na bagnach i namorzynach na wybrzeżach blisko rafy.

ATRAKCJE

Nurkowanie z akwalungiem przy Wielkiej Rafie Koralowej z pewnością będzie jedną z największych atrakcji Twojej wycieczki do tego rejonu świata, przy czym każda część Rafy oferuje coś innego. Ribbon Reefs i Osprey Reef oferują wspaniałe nurkowanie w spokojnych, nieskazitelnych miejscach, co sprawi, że Twoja podróż będzie naprawdę niezapomniana.

Sławne miejsca do nurkowania jak Cod Hole dadzą Ci możliwość podejścia blisko do wyjątkowo łagodnych giant potato cod (Epinephelus tukula), lub zanurzenia się na piaszczyste dno North Horn na Północnym Morzu Koralowym. MOżna tam zblyżyć się na odległość chapnięcia do żerujących rekinów 🙂

Początkujący i ci, którzy po prostu nie mają czasu na dłuższą wyprawę, mogą przyłączyć się do wycieczek na Zewnętrzną Rafę Koralową, która w istocie jest najbliżej Cairns. Można tu zanurkować przy Wielkiej Rafie Koralowej, ale bardziej zaawansowanym nurkom proponujemy nieograniczanie się tylko do tego miejsca. Nieco bardziej na północ znajdziecie takie miejsca jak Ribbon Reefs, Cod Hole i Osprey Reef w naszej ocenie jedyne mogące wywrzeć niezapomniane wrażenie jeśli chodzi o życie morskie, topografię i akcję!

Inne atrakcje w Australii to popularne Rowley Shoals w Zachodniej Australii i nurkowanie w klatce z wielkimi białymi rekinami w Południowej Australii.

PORA NA NURKOWANIE

Australia jako całość nadaje się do nurkowania przez cały rok, ale w większości miejsc najlepsze warunki na Wielkiej Rafie Koralowej są od końca sierpnia do początku grudnia. Inne sezonowe uwarunkowania, które należy wziąć pod uwagę, to:

  • w North Queensland wody są ciepłe, w granicach 23 stopni Celsjusza w zimie od czerwca do sierpnia, a do 29 stopni Celsjusza w miesiącach letnich od grudnia do lutego
  • najpopularniejszy czas na nurkowanie z mieszkaniem na pokładzie łodzi w Australii jest od lipca do listopada, chociaż w Morzu Koralowym na Osprey Reef i North Horm, najlepsza widoczność jest w czerwcu i we wrześniu. Najspokojniejsze warunki są najczęściej między wrześniem a lutym.
  • Od czerwca do listopada jest najbardziej sucho, rzadko pada. W miesiącach letnich grudniu, styczniu i lutym jest najwięcej opadów, zwłaszcza nocnych
  • sezon na płetwale karłowate jest zazwyczaj między czerwcem a sierpniem i to najlepszy okres, by spotkać tego delikatnego olbrzyma. Humbaki najłatwiej spotkać między sierpniem a październikiem, a listopad jest najlepszym miesiącem na obserwację namnażania korali. Giant potato cod chętnie zapozuje Wam do fotki, która zachwyci Twoich znajomych, przez cały rok.
  • Sezon na meduzy w North Queensland jest między listopadem a kwietniem, choć rzadko przysparzają one problemów nurkom, także kostkowce, które żyją przy brzegu i nie ma ich na rafie.
  • W Południowej Australii, sezon na nurkowanie z wielkimi białymi rekinami trwa od maja do lutego. Październik to miesiąc intensywnych wypraw safari do Rowley Shoals w Zachodniej Australii.

RAFA W SKRÓCIE

dobre strony: duże zwierzęta, podwodna fotografia, życie i zdrowie rafy, początkujący nurkowie i nurkujący z fajką
gorsze strony: wraki
głębokość: 5->40m
widoczność: 10-40m
prądy: łagodne do umiarkowanych
warunki na powierzchni: zazwyczaj spokojnie, ale może być wzburzona
temperatura wody: 24-29 stopni Celsjusza
poziom zaawansowania: początkujący – zaawansowany
liczba miejsc do nurkowania: > 300
dostęp: łodzie
zalecana długość pobytu: 1-2 tygodnie.

[wpgmza id=”4″]

Dodaj komentarz