Nurkowanie w Egipcie

Niewiele jest miejsc do nurkowania, które tak często pojawiają się w rozmowach, jak Morze Czerwone. Jeśli nie jest to pierwsze miejsce wśród tych, którymi ludzie są zachwyceni, zazwyczaj pojawia się w pierwszej trójce.

Morze Czerwone bierze swoją nazwę od okresowych zakwitów alg jakie tu mają miejsce, malujących morze na czerwonawo, nie zaś, jak sądzą niektórzy, od zabarwionych na czerwono łańcuchów egipskich gór, które je otaczają. Tutaj jest prawdziwy raj dla nurków, z cieplutką wodą, bardzo mało wzburzonym morzem i niczym niezakłóconą widocznością.

Morze Czerwone jest uważane za jeden z 7 podmorskich cudów świata, gdyż jest domem dla ponad 100 gatunków bezkręgowców i ponad 200 gatunków miękkich i twardych korali. Jest to baza dla morskiego ekosystemu obejmującego ponad 1100 gatunków ryb, z których nieco poniżej 20% jest endemicznych dla Morza Czerwonego, co znaczy że nie można ich spotkać nigdzie indziej. Wysoki poziom endemizmu Morza Czerwonego sprawia, że nurkowanie tutaj jest niepowtarzalne.

Morze Czerwone daje niczym niezmąconą szansę obserwacji tropikalnego morskiego życia w krystalicznie czystej wodzie, od rekinów i delfinów, po gorgonie. Jest tu olbrzymia różnorodność życia podmorskiego, uzależniona od tego, gdzie nurkujesz. Możesz spędzić wakacje nurkowe na płytkich rafach, przy wysokich ścianach pełnych życia tudzież na wyjątkowych wrakach. W niektórych miejscach rafa rozciąga się daleko w morze, formując labirynty, płaskowyże, laguny, groty i prawdziwe ogrody.

W jednej chwili możesz się znajdować w koralowym ogrodzie na szczycie wzgórza, aby za chwilę napotkać ścianę spadającą setki metrów w głąb morza. Obfitość morskiego życia i urozmaicenie głębokości rafy w Morzu Czerwonym dla wielu nurków są nie do pobicia.

Najciekawsze miejsca

Nurkowanie w Egipcie ogólnie jest wielką atrakcją i każdy ma tu swoje ulubione miejsce. Niektórzy twierdzą, że Sharm el Sheikh i Dahab na Półwyspie Synaj to największa atrakcja Morza Czerwonego. Legendarne miejsca do nurkowania, takie jak Ras Muhammad i wraki jak chociażby Thistlegorm, a także Cieśnina Tirańska są dostępne z Sharm el Sheikh z kolei Blue Hole w okolicach Dahab to miejsce wręcz pielgrzymek nurkowych. W całej tej okolicy rozrzuconych jest ponad 10 interesujących wraków, można też spotkać tu duże ryby, takie jak barakudy i orlenie, a także żółwie morskie i rekiny.

Znudzonym nurkom, którzy widzieli już wszystko, polecamy udać się dalej na południe Morza Czerwonego, gdyż jakość nurkowania jest tam jeszcze większa. Hurghada i Marsa Alam są miejscami wypadowymi do nurkowań przy grupie wraków Abu Nuhas, czy w niezwykle bogatych miejscach jak The Brothers, Daedalus Reef, czy St. John’s, gdzie spotkać można rekiny. Są to miejsca, które swym pięknem zachwycą nawet najbardziej doświadczonych nurków. Te miejsca w południowej części Morza Czerwonego to najlepsze lokalizacje do tego aby spotkać się oko w oko z żarłaczem białopłetwym, czy olbrzymimi ławicami ryb. Jest tu również spora ilość jaskiń i tuneli do spenetrowania.

Jak nurkować w Egipcie?

Miejsca nurkowe w Egipcie można eksplorować na 2 sposoby:
Pobyty w kurortach umożliwiają Ci umiejscowienie się blisko wielu nurkowych atrakcji i odwiedzanie ich wtedy kiedy masz na to ochotę. Pry okazji możesz połączyć wakacyjne nurkowanie w Egipcie ze zwiedzaniem lądowych atrakcji tego kraju, których jest bardzo wiele. Zobaczysz sfinksa i piramidy, świątynie w Luksorze albo wybierzesz się w rejs wzdłuż Nilu… w międzyczasie ciesząc oko podwodną fauną i florą podczas nurkowań w Morzu Czerwonym.
Pobyt na pokładzie statku (safari) jest z kolei najlepszym pomysłem w sytuacji gdy chcemy zobaczyć więcej. Te rejsy mogą zaoferować to, co najlepsze w północnej części Egiptu (Półwysep Synaj i wraki Hughardy), czy południowej części egipskiego Morza Czerwonego. Czekają na Ciebie zapierające dech nurkowania, świetne statki i najwspanialsze scenerie.

Sezon na nurkowanie

W Egipcie można nurkować o każdej porze roku, ale temperatury sporo się różnią. Od czerwca do sierpnia woda może mieć nawet 30 stopni Celsjusza, ale w lutym spada do 22 stopni. Trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią piankę na wybraną porę roku – w zimie 5-7 mm pełnej długości, w lecie 3 mm, krótka lub długa.

Temperatury powietrza w Egipcie wahają się między 40 stopniami Celsjusza w sierpniu do 20 stopni w zimie (grudzień – luty), co może zaważyć na wyborze pory roku na przyjazd.

Sezon na rekiny wielorybie trwa od maja do końca lipca, kiedy można spotkać te majestatyczne istoty głównie w północnej części Morza Czerwonego, ale gdzieniegdzie także na południu. Te ciepłe letnie miesiące są sprzyjające dla wielu morskich zwierząt. Rozkwity planktonu wabią manty, a żółwie także w tym okresie gniazdują. Miesiące letnie są też świetnie na to, by spotkać młotowate – można się na nie natknąć wszędzie na Morzu Czerwonym.

Miesiące zimowe są korzystne ze względu na mniej ekstremalne temperatury, lepszą widoczność i dla wielu ludzi, zwłaszcza Europejczyków, wizyta w zimie oznacza ucieczkę przed mrozami. Wiele zwierząt, w tym szare rekiny rafowe, delfiny i diugonie są obecne przez cały rok, a niektóre wolą chłodniejszą wodę, między innymi kosogonowate.

Poniżej klimat Egiptu i jedno z ciekawszych miejsc nurkowych

[vc_row][vc_column][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_video link=”http://vimeo.com/48032864″ css=”.vc_custom_1413310163856{margin-top: 20px !important;margin-bottom: 20px !important;}”][/vc_column][/vc_row]

Dodatkowe dane

Zalety: nurkowanie na wrakach, korzystne ceny, świetna widoczność, nurkowanie przy ścianach i duże zwierzęta
Gorsze strony: nie najlepsza rafa dla obserwacji małych zwierząt
Głębokość: 5m > 40 m+
Widoczność: 20m > 40m+
Prądy: łagodne do silnych
Powierzchnia: spokojna do lekko wzburzonej w niektórych miejscach
Temperatura wody: 22-30 stopnie Celsjusza
Wymagany poziom umiejętności: początkujący do zaawansowanego
Liczba miejsc do nurkowania: 200+
Dostęp: Pobyt na pokładzie łodzi (safari) i jednodniowe wycieczki
Zalecana długość pobytu: 1-2 tygodnie

Dodaj komentarz