Mająca ponad 3000 kilometrów wybrzeża Hiszpania nie bez powodu uważana jest przez nurków za idealne miejsce do uprawiania tego sportu. Jest tu wiele miejsc, gdzie można nurkować w otoczeniu ławic ryb, skupisk rozmaitych morskich zwierząt i w różnych ekosystemach. Miejsce opisane w tym artykule jest jednym z tych, gdzie choć na kilka godzin można poczuć się jak stworzenie morskie 🙂
WYSPY CIES to mały archipelag tworzący naturalną barierę między Oceanem Atlantyckim, a ujściem rzeki Vigo. Szczęśliwe położenie wysp sprawia, ze podmorski ekosystem jest tu niezwykle zróżnicowany. Skaliste klify, piaszczyste dno morskie, lasy wodorostów – wszystko jest tu możliwe. W każdym z tych środowisk odnajdujemy naturalne, malownicze bogactwa, które wprawią w zachwyt.
Wyspy Cies są częścią Parku Narodowego Wysp Atlantyckich, podobnie jak kilka innych małych archipelagów, jak Ons, Salvora i Cortegada. Główne wyspy w Cies to Monteagudo (najbardziej na północ), Faro i San Martiño, a także mała wyspa Boeiro (nieco oddalona od innych). Wody ujścia rzeki niosą piasek w kierunku archipelagu i na skutek tego Monteagudo i Faro są teraz połączone piaszczystą mierzeją Rodas. Mierzeja ta utworzyła plażę i Lagunę Dos Nenos, gdzie żyją węgorze i inne ryby.
Ciężkie warunki życia i ciągłe ataki piratów sprawiły, że populacja archipelagu malała począwszy od XVI wieku. Przyniosło to korzyść tutejszej naturze. Przemysł rybacki nie był tu również nigdy bardzo intensywnie rozwinięty. Niestety turystyka i żegluga na Vigo i Baionie sprawiły, że niezwykła bioróżnorodność tutejszego ekosystemu została zagrożona.
Na wyjątkowość Archipelagu Cies miało wpływ kilka czynników. Po pierwsze, chociaż leżą na otwartym morzu, pozostają pod wpływem Prądu Zatokowego, podnoszącego przeciętną temperaturę wody do 14 stopni Celsjusza. Po drugie, formuje on naturalną barierę, która korzysta ze składników odżywczych napływających od strony ujścia rzeki Vigo.
W rezultacie, flora i fauna morska są tu bogatsze niż w jakimkolwiek innym punkcie hiszpańskiego wybrzeża. Na zewnętrznej krawędzi archipelagu otoczonej Atlantykiem dno jest przeważnie skaliste i znaleźć tu można jedynie gatunki zdolne przeżyć w tak ciężkich warunkach. W pionowym przełomie El Ruso (przy wyspie Monteagudo), w El Principe i w Zatoce Monteagudo, zobaczymy węgorze, ukwiały, jeżowce, pąkle, patellogastropody, kraby, a nawet ośmiornice, labraksy i turboty. Wiele z tych stworzeń przyzwyczajonych jest do nurków, więc mogą do nas podpływać podpłynąć – sprzęt fotograficzny może się okazać bardzo przydatny.
W części archipelagu Cies położonej od strony lądu, naprzeciwko ujścia rzeki Vigo, dno morskie jest głównie piaszczyste, więc mogą tu żyć gatunki zakopujące się w piasku (ostrygi, mątwy i pustelniki). Jeśli chcemy je zobaczyć podczas nurkowania w tej okolicy, najlepsze po temu miejsca to Los Ciegos (można tu wśród szczelin dojrzeć węgorze i rekinki), Wyspa Viños (uwga na płaszczki) i obok San Martiño – gdzie cynober pokrywa podwodne skalne ściany, a spektakularne lasy krasnorostów morskich dają pokarm i schronienie setkom małych bezkręgowców.
Można także nurkować do Os Pesos, gdzie znajdziemy podwodne spadki sięgające 38 metrów, a jeśli mamy szczęście znajdziemy wyszczerbione kamienie, w przeszłości używane jako balasty dla łodzi. Inną opcją są odwiedziny w jednej z łodzi o płaskim dnie, służących za prowizoryczne „hotele” dla ryb i małży. Podczas nurkowań doświadczymy całego bogactwa wysp Cies, które z pewnością zachęci do ponownych odwiedzin tego urokliwego miejsca.
[wpgmza id=”15″]