Orleń cętkowany nazywany jest także w polskiej terminologii orleniem narinari. Jest rybą z gromady chrzęstnoszkieletowych i gdy płynie wygląda jak ptak szybujący w przestworzach. Żyje w ciepłych i tropikalnych wodach w różnych częściach świata, pływa raczej bliżej powierzchni, spotyka się go w morzach o głębokości do 60-80 metrów. Lubi rafy koralowe i zatoki. Pływa często w otwartych wodach w ławicach, a gdy goni go drapieżnik – potrafi całkowicie wyskoczyć z wody. Zdarzały się przypadki, że orlenie cętkowane wskakiwały do łodzi, jeden taki przypadek skończył się dla pewnej kobiety śmiercią.
Orlenie cętkowane nie są małymi rybkami. Ich masa dochodzi do 230 kilogramów, rozpiętość 3 metry, długość wraz z ogonem – 5 metrów (długość ciała nie licząc ogona dochodzi do 2,5 metra). Pysk orlenia cętkowanego przypomina kaczy dziób. Ma dwa do sześciu kolców jadowych z tyłu płetwy grzbietowej, są one krótkie i mogą powodować dotkliwe rany, gdy ryba użyje ich w obronie własnej. Wyjęty z wody, orleń cętkowany wydaje głośne dźwięki. Jest czasem łowiony „dla sportu”, choć jego mięso nie jest wysokiej jakości, znany jest z tego, że zawzięcie walczy z rybakami. Status gatunku jest „bliski zagrożenia”.
Orleń cętkowany bierze swoją nazwę od pięknego wybarwienia grzbietu: wiele jasnych plamek na czarnym lub niebieskawym tle. Brzuch ryby jest biały. Z racji ich urody, orlenie cętkowane można często zobaczyć w akwariach publicznych. Gdy napotkamy orlenia cętkowanego podczas nurkowania, nie będzie on stanowił zagrożenia – są to nieśmiałe istoty, unikające ludzi. Nie należy jednak dotykać ani prowokować w żaden sposób tej ryby.
Orlenie cętkowane są jajożyworodne. Samica wydaje na świat młode po tym, jak rozwijają się one w głębi jej ciała przez około 11 miesięcy, żywiąc się żółtkiem jaja, w którym to się rozwijają. Młodych jest za każdym razem od jednego do czterech. Wyglądają jak miniaturki matki – mają 17-35 centymetrów szerokości. Dojrzałość orleń cętkowany osiąga w wieku 4-6 lat.
Orlenie żywią się małżami, głowonogami, skorupiakami i małymi rybami. Same padają ofiarą drapieżników, takich jak rekiny. Rekiny śledzą też czasem matki orlenia cętkowanego z młodymi i atakują małe orlenie.
Orlenie cętkowane nie są dobrze poznane. Ponieważ występują na całym świecie w wodach ciepłych i tropikalnych, a osobniki z różnych rejonów różnią się od siebie, podejrzewa się, że w ramach gatunku zwanego orleniem cętkowanym może być w istocie do czterech gatunków spokrewnionych ze sobą ryb.