Nurkowanie na Filipinach

Filipiny leżą w południowo-wschodniej Azji i składają się z 7107 wysp. Wyspy podzielone są na trzy grupy: Luzon, Visayas i Mindanao. Luzon to największa wyspa, a Mindanao druga z kolei. Visayas to grupa wysp w centralnej części Filipin. Ruchliwy port Manila, na Luzon, jest stolicą Filipin.

Klimat jest gorący, wilgotny i tropikalny. Przeciętna temperatura z całego roku to około 26,5 stopni Celsjusza. Filipińczycy mówią zwykle, że mają 3 pory roku: Tag-init lub Tag-araw (pora gorąca lub lato od marca do maja), Tag-ulan (pora deszczowa od czerwca do listopada) i Tag-lamig (zimna pora od grudnia do lutego).

Filipiny znajdują się w Pacyficznym Pierścieniu Ognia (obszarze częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanów). Wiele wulkanów w kraju, na przykład góra Mayon, jest nadal aktywnych. Na Filipinach występuje około 19 tajfunów rocznie. niestety Filipiny to także problemy środowiskowe, dżungla maleje, a zwiększa się zanieczyszczenie morza bo boli nas najbardziej.

Gdzie warto wybrać się na nurkowanie bedąc na Filipinach?

Morze Sulu (z pewnością najlepsze miejsce, gdzie organizowane są safari nurkowe) obejmuje wiele miejsc do nurkowania, z których największe i najpopularniejsze to Rafy Tubbataha. Widoczność tu często przekracza 30 metrów, a gdy występują prądy można się spodziewać rekinów, tuńczyków i mant.

Wyspa Cebu daje duże możliwości zarówno początkującym, jak i zaawansowanym nurkom. Przez cały rok jest tu tropikalna pogoda co przyciąga nurków szukających krystalicznie czystej wody, niekończącej się obfitości makro obiektów do podziwiania i ścian podwodnych spadających wydawać by się mogło w nieskończoność. Z powodu swojej lokalizacji Cebu jest świetnym miejscem wypadowym do eksploracji miejsc nurkowych w rejonie Visayas.

Busuanga zawiera w sobie wiele wysp i atoli, gdzie zatopionych jest 30 japońskich wraków okrętów z okresu II wojny światowej. 12 z nich dostępnych jest zaawansowanym nurkom. Leżące na głębokości 10-40 metrów, są największym skupiskiem wraków na Filipinach.

Rekiny wielorybie w Zatoce Dunsal przebywają między lutym a majem. Zatoka ta znajduje się niedaleko południowego wybrzeża wysp Luzon i spotkanie z tymi olbrzymami mamy praktycznie gwarantowane.

Co warto wiedzieć?

Są dwie wyraźne pory roku na Filipinach: pora sucha (od marca do maja) i pora deszczowa ( od czerwca do lutego).
W kraju występują tropikalne depresje od czerwca do października zwłaszcza w tak zwanym „pasie tajfunów” od południowego Luzon do Visayas.
Od grudnia do lutego jest najchłodniej. Przeciętna temperatura to 22.3 stopnie Celsjusza, wilgotność 77%.
Uwaga: istnieje ryzyko zarażenia się malarią.

 

[wpgmza id=”16″]

 

Język: szeroko rozpowszechniony angielski
Waluta: filipińskie peso
Czas: GMT +8
Klimat: tropikalny
Naturalne niebezpieczeństwa: tajfuny, trzęsienia ziemi
Sezon nurkowy: 12 miesięcy, ale widoczność najlepsza jest od marca do maja
Temperatura wody: grudzień-marzec 26 stopni C, reszta roku 28 stopni C
Komory dekompresyjne: AFPMC-PCSSD Medyczny Ośrodek Dekompresyjny

Dodaj komentarz