Tasza, czyli zając morski to ryba słonowodna z rzędu skorpenokształtnych. Ma owalne ciało z malutkimi kolcami i warstwę galaretowatego tłuszczu pod skórą, który sprawia, że złowiona ryba trzęsie się w ręku. Zające morskie mają różne kolory, są szarawe, brązowawe, niebieskawe, oliwkowe, samce są najczęściej bardziej kolorowe od samic, zwłaszcza w okresie godowym, kiedy robią się czerwonawe. Samice taszy są większe od samców, największe okazy potrafią dochodzić do 9 kilo.
Zające morskie żyją w północnej części Atlantyku, w Morzu Arktycznym, Morzu Barentsa i Bałtyku. Zaliczane są do rodzimej polskiej fauny. Poławiane gospodarczo dla mięsa głównie w Skandynawii, mięso samców uważane jest za smaczniejsze. Ikra taszy sprzedawana jest jako pośledni substytut kawioru.
Tasze żywią się drobnymi rybami, meduzami, mięczakami, wieloszczetami. Większą część czasu spędzają w płytkich, przybrzeżnych wodach nad skalistym dnem, jednak na zimę schodzą na duże głębokości, około 400-800 m pod powierzchnię morza. Tarło u taszy odbywa się wiosną, samica składa kilkaset jajeczek, a ikrą i później larwami opiekuje się samiec. Małe tasze przysysają się do ciała samca.
Tasze nie są uważane za gatunek zagrożony, naturalni wrogowie oprócz człowieka to ssaki morskie, foki, walenie, duże ryby, rekiny i wydry.