Makaira błękitna

Makaira błękitna, inaczej marlin błękitny lub niebieski to ryba, którą rozsławił Ernest Hemingway w swoim opowiadaniu „Stary człowiek i morze”. Ta wielka ryba żyjąca na otwartym oceanie jest wielką gratką dla sportowych wędkarzy – złowienie olbrzymiej samicy marlina to nie lada wyczyn, nie tylko ze względu na ich rozmiary, ale też na waleczność tych ryb. Marliny poławiane są też komercyjnie, między innymi Japończycy cenią mięso makairy i jedzą je surowe w sashimi. Makaira błękitna klasyfikowana jest jako gatunek narażony na wyginięcie, ze względu na zbyt duże połowy i ciągłe zmniejszanie się populacji tych ryb.

Makaira błękitna to ryba z rodziny żaglicowatych, czasami uznaje się, że występuje we wszystkich oceanach, a czasami rozróżnia się makairę błękitną występującą w Atlantyku i makairę mazara żyjącą w oceanach Spokojnym i Indyjskim. Makaira błękitna lubi ciepłą wodę, w lecie wpływa w strefę nawet umiarkowaną, w zimie trzyma się zdecydowanie bliżej równika. Pływa blisko powierzchni, powyżej termokliny. Jest rybą migrującą – podróżuje nieraz tysiące kilometrów wraz z ciepłymi prądami. Jest jednym z najszybszych pływaków wśród ryb. Jest drapieżnikiem, w zależności od swego wieku i rozmiarów odżywia się różnego rodzaju zooplanktonem – larwy – i rybami, a także głowonogami – dorosłe osobniki. Jedynymi drapieżnikami polującymi na dorosłe marliny niebieskie są wielkie oceaniczne rekiny, jak żarłacz białopłetwy.

Makaira błękitna ma bardzo charakterystyczny wygląd – z wierzchu jest czarna lub ciemnoniebieska, brzuch ma biały lub srebrny, a wzdłuż ciała znajdują się delikatne pasy. Górna szczęka przekształcona jest w rodzaj miecza, wyrostek służący do atakowania – cięcia i kaleczenia zdobyczy. Makaira błękitna ma dwie płetwy grzbietowe i dwie odbytowe. Samice są kilkakrotnie większe od samców: mogą dochodzić do 5 m długości i przekraczać nawet 800 kg wagi. Przeciętny samiec nie przekracza 160 kg. Wszystkie marliny błękitne stanowiące trofea sportowych wędkarzy to samice. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na wielu naturalnych wrogów w różnych stadiach życia marlina błękitnego, a także na wędkarstwo sportowe i połowy komercyjne na szeroką skalę, tak wielkie okazy tej ryby zdarzają się niezwykle rzadko.

Marliny niebieskie rozmnażają się przez zapłodnienie zewnętrzne. Tarło odbywa się latem i wczesną jesienią, samica może składać jaja do wody nawet 4 razy w sezonie rozrodczym, a jednorazowo wydziela do wody nawet 7 milionów jaj. Z zapłodnionych jaj larwy wykluwają się po około tygodniu, w zależności od temperatury wody i żyją na otwartym morzu, niesione prądami. Rzadko która larwa dożywa dorosłości – padają one ofiarą ryb specjalizujących się w jedzeniu ikry. Nowo wylęgnięte larwy nie przekraczają kilku milimetrów, jednak rosną z prędkością kilkunastu milimetrów na dobę. Makaira błękitna to ryba, która w ciągu swojego życia zwiększa masę około miliona razy. Jeśli dożyją, samce osiągają dojrzałość płciową przy wadze 35-44 kg, samice przy wadze 47-61 kg. Samce mogą żyć do 18 lat, samice do 27.

Dodaj komentarz