Jezioro Piaseczno

Najbardziej popularnym wśród nurków jezior Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, jest jezioro Piaseczno.

mapa batymetryczna
mapa batymetryczna

Jest to najgłębsze i najbardziej przejrzyste jezioro w promieniu 300 kilometrów,  maksymalnie zanurkujemy w nim na  38 m. Widoczność różna, jak to w jeziorach, nurkuję w nim od 20 lat i najładniej jest  w czerwcu i wrześniu,około 4 metrów w strefie litoralu i około 7-8 metrów poniżej termokliny. Ukształtowanie dna to piasek do 5 metra, dalej brak roślin i muliste dno, są miejsca gdzie do 10 m jest piaszczysty stok.

W wodach jeziora najczęsciej spotykamy: węgorze, okonie i szczupaki. Największym zagrożeniem dla ryb jeziora piaseczno jest plaga sumika karłowatego, jest wszędzie i po rozmowach z naukowcami dowiedziałem się że za 10-20 lat pozostanie jedyną rybą w tym pięknym jeziorze 🙁 W 2015 roku, jezioro straciło I klasę czystości z powodu tej rybki popularnie zwanej “koluchem”.

Miejsca nurkowe patrząc od góry mapy do dołu:

Miejsce I – BAZA NURKOWA PROFUNDAL

Baza położona jest na północno-wschodniej linii brzegowej jeziora na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Uniwersystetu przyrodniczego w Lublinie, popularnie zwanym Antares. Bazą zarządzamy jako Lubelska Szkoła Nurkowania i Centrum Nurkowe SSI. Wszystkich serdecznie zapraszamy na udane nurkowania i wypoczynek. Szerszy opis tego miejsca znaleźć można na podstronie: Baza Nurkowa Profundal dlatego w tym miejscu darujemy sobie jego powielanie. To na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że ta część jeziora to dwa sąsiadujące ze sobą tory. Dzięki temu na nurków czeka tu najwięcej atrakcji m.in. spoczywające na dnie stare platformy, kajaki, łódki, łodzie, żaglówka i wiele więcej. Z kolei jedną z nadwodnych atrakcji nurkowych jest pływająca platforma (jedyna na jeziorze), którą możemy wypłynąć w dowolną część akwenu zabierając na pokład nawet do 10 osób w pełnym ekwipunku!

Niedaleko bazy jest jedyne miejsce w jeziorze gdzie  piaszczyste dno sięga do 10 metra głębokości. Wyjątkowe w skali całego jeziora formacje roślin i mnogość ryb gwarantują zapierające dech w piersiach krajobrazy podwodnego świata.

Możliwość noclegu, stołówka oraz bar i oczywiście sprężarka do ładowania butli i wypożyczalnia sprzętu nurkowego.

Miejsce II – RESORT PIASECZNO

Przez teren Resortu dojeżdżamy do jeziora (uwaga na straż leśną), lub wypakowujemy sprzęt i pojazd stawiamy na parkingu przy Resorcie. Zaletą jest możliwość przenocowania na terenie ośrodka wypoczynkowego z całą rodziną. Wadą jest natomiast odległość około 100-150 metrów od bazy do brzegu jeziora co przy noszeniu ciężkiego sprzętu w upalne dni może być niezbyt komfortowe. Można jednak sprzęt zapakować na wózek i przewieźć nad samą wodę. Gęsto porośnięty drzewami teren osłania nas skutecznie od słońca zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Po zanurzeniu płyniemy centralnie na wprost do platformy na 5m. Odległość platformy od brzegu ok. 25 metrów, więc niedaleko. Od platformy odchodzą trzy poręczówki, tor można opłynąć spokojnym tempem w ok.45 minut, sporo atrakcji.

Miejsce III 

Piaszczyste zejście do wody z prywatnej działki skąd blisko na wraczek małego holownika, żaglówkę i dwa kajaki.

Dojazd nad jezioro z Lublina:

Z Lublina drogą nr 82, prowadzącą do Włodawy, dojeżdżamy do Łęcznej. Tu mijamy stadion piłkarki i na skrzyżowaniu zjeżdżamy z głównej drogi, w lewo. Bez trudu dostrzeżemy tablice informacyjne kierujące przyjezdnych do okolicznych jezior. Drogą nr 820 kierujemy się na północ. W miejscowości Ludwin skręcamy w prawo. Jeszcze tylko kilka kilometrów i mijamy przydrożną stację benzynową Petrochemii, która znajduje się po lewej stronie, w chwilę później drogowskaz kieruje nas w prawo do miejscowości Kaniwola. Po przejechaniu 5 km docieramy do skrzyżowania w kształcie litery T. Skręcamy w lewo, i jedziemy kilkaset metrów, kolejne skrzyżowanie w ksztełcie litery V, droga główna biegnie w prawo. W zależności od tego gdzie chcemy nurkować skręcamy:

  • w lewo jeżeli interesuje nas nurkowanie przy Resorcie Piaseczno.
  • w prawo jeżeli interesuje nas nurkowanie na pozostałych wymienionych nurkowiskach.