Malezja – nurkowanie na Borneo

Malezja jest nowoczesnym i postępowym krajem w samym sercu południowo-wschodniej Azji. Znajdziesz tu przebogate wody otaczające wschodni stan Sabah, Borneo, a także te, które graniczą z wschodnim wybrzeżem Półwyspu Malezyjskiego.

Począwszy od nurkowania wśród żółwi przy wyspie Sipadan, po dziewiczy koralowy atol i młotowate w wodach Layang Layang, nurkowanie w Malezji bywa wręcz spektakularne. Znajdziesz tu duże gatunki zwierząt morskich na rafach Lankayan, Mabul i Kapalai, możesz także odwiedzić kolorowe rafy wyspy Tioman, niedaleko od wielkiego miasta.

Większość najlepszych miejsc nurkowych zlokalizowana jest na wyspach Sabah, z charakterystycznymi białymi plażami i palmami kokosowymi – to przepiękne otoczenie.

Na Borneo jest wiele miejsc nurkowych dających niepowtarzalne podwodne wrażenia. Od dużych zwierząt morskich i wraków poprzez nurkowania przy ścianach porośniętych koralami, w tętniących życiem ogrodach koralowych kończąc na podwodnych jaskiniach, gdzie schronienia szukają śpiące rekiny i gdzie żółwie układają się na wieczny odpoczynek… na Borneo znajdziesz to wszystko i jeszcze więcej.

Wyspa Sipadan i Layang Layang to najpopularniejsze i najlepiej znane miejsca nurkowe. W Malezji odnaleziono i sklasyfikowano ponad 3000 morskich gatunków fauny i flory, które możemy podziwiać nurkując w takich miejscach, jak wyspa Sipadan. Jeśli szukasz odmiany, najnowszym krzykiem mody nurkowej w Malezji jest miejscówka Lankayan. Stąd można wybrać się m.in. na wycieczkę do pobliskiego Ośrodka Rehabilitacji Orangutanów w Sepilok. Mabul i Kapalai to także sławne miejsca nurkowe, gdzie spotkamy duże morskie stworzenia.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz odwiedzić Sabah, dobrym wyborem jest wycieczka na statku wokół wyspy Tioman. Wyspa ta leży niedaleko wschodniego wybrzeża Półwyspu Malezyjskiego i jest popularnym miejscem nurkowym osób przyjeżdżających tu z Kuala Lumpur i Singapuru.

KIEDY NURKOWAĆ

Sezon na nurkowanie na Borneo trwa cały rok, z wyjątkiem Layang Layang, gdzie nurkować można od marca do sierpnia. Na Tioman sezon nurkowy trwa od marca do listopada, a wycieczki na statkach organizowane są głównie między czerwcem a wrześniem.

JAK TAM DOTRZEĆ

Malezja ma bardzo dobre połączenia lotnicze, jednym z głównych lotnisk w południowo-wschodniej Azji, jest Kuala Lumpur. Ma ono połączenia bezpośrednie z wielkimi portami lotniczymi całego świata. Singapur, skąd możesz dotrzeć do Tioman i Morza Chińskiego, jest równie wielkim lotniskiem.

Sabah na malezyjskim Borneo ma dobre połączenia, a jego miasto Kota Kinabalu to drugie co do wielkości lotnisko Malezji, z połączeniami do większości dużych ośrodków regionu. Tawau, lotnisko najbliższe Sipadan, ma bezpośrednie loty z Kuala Lumpur.

DANE RAFY

ŚWIETNA Z POWODU: Dużych i mniejszych stworzeń morskich, atrakcyjnych cen, dla początkujących i zaawansowanych nurków
NIE NAJLEPSZA Z POWODU: Brak dużej ilości nie nurkowych rozrywek
GŁĘBOKOŚĆ: 5->40 m
WIDOCZNOŚĆ: 5-50 m
PRĄDY: łagodne
WARUNKI NA POWIERZCHNI: spokojnie
TEMPERATURA WODY: 25-30 st. C
DOŚWIADCZENIE NURKOWE: początkujący-zaawansowani
ILOŚĆ MIEJSC NURKOWYCH: 125+
DOSTĘP: malezyjskie kurorty nurkowe i rejsy safari
POLECANA DŁUGOŚĆ POBYTU: 1-3 tygodnie

Dodaj komentarz