Nurkowanie to nie tylko sport, przygoda, przyjemność i rekreacja. Wiele ośrodków naukowych szkoli swoich pracowników pod względem umiejętności nurkowych, po to, by mogli oni przeprowadzać specjalistyczne podwodne badania i szkolić studentów.
Naukowcy przeprowadzający podwodne studia często mają umiejętności na poziomie przewyższającym nurków rekreacyjnych – są nurkami technicznymi lub zawodowymi. Większość podwodnych badań jednak wymaga sprzętu i umiejętności na poziomie nurkowania rekreacyjnego.
Jeśli więc kochasz morze, jego faunę i florę, jesteś ciekawski z natury i z oceanem chcesz związać swoje życie – kariera nurka naukowego jest fascynującą perspektywą.
Pamiętać jednak należy o tym, że naukowiec nurkujący swoje umiejętności musi mieć opanowane do perfekcji – tak ze względu na bezpieczeństwo swoje i swoich współpracowników, jak i ze względu na wrażliwość podwodnych ekosystemów. Na przykład naukowcy badający rafy koralowe muszą być niezwykle uważni, bo nawet małe draśnięcie koralowca może spowodować jego obumarcie. Aby zostać nurkującym naukowcem trzeba przejść specjalne szkolenie, mieć udokumentowaną stałą ciągłość nurkowania i zdobyć akredytację odpowiednich lokalnych organizacji regulujących. Wszystkie podwodne badania naukowe prowadzone są pod nadzorem bezpieczeństwa, są planowane i wszystkie dane z nurkowań są pieczołowicie zbierane i archiwizowane. Nurkowania naukowe muszą odbywać się w synchronizacji z odpowiednimi ośrodkami pomocy w razie jakichkolwiek kłopotów zdrowotnych badaczy, a każdy nurkujący musi badać się i cieszyć świetnym zdrowiem, zwłaszcza jeżeli chodzi o drogi oddechowe i krążenie.
Aby być nurkiem naukowym musisz być zatem świetnym nurkiem, mieć wiedzę i umiejętności naukowe, akredytacje i znakomite zdrowie. Nie zniechęca cię to? Jeśli masz pasję, ten zawód jest dla ciebie. Pod wodą możesz dokonywać szacunków lokalnej fauny i flory, możesz obserwować liczebność ryb, zbierać próbki do analizy, eksplorować nowe miejsca badawcze, jak jaskinie, wraki i inne miejsca. Możesz być także podwodnym archeologiem. Jeśli jesteś pasjonatem, nieobca ci chęć przygody i żyłka odkrywcy – ten zawód jest dla ciebie. A podkreślić należy, że podwodne badania naukowe prowadzone przez nurków naukowców są bezpieczniejsze dla wodnych ekosystemów, dokładniejsze i bardziej wnikliwe niż te, prowadzone innymi metodami. Jest to zatem cenny dla świata zawód, a jednocześnie niezwykle pasjonujący.