Centrum
Nurkowe
Profundal
  • Messenger
  • WhatsApp (Leon)
  • WhatsApp (Adam)
  • Telefon (Leon)
  • Telefon (Adam)
  • Email
× Wyślij

Ta piękna intensywnie niebieska rybka występuje w rejonie Indopacyfiku, w Australii, Samoa, Nowej Kaledonii, Japonii, aż do wschodniej Afryki. Lubi rafy koralowe. Chociaż ma szeroki zasięg występowania, nigdzie nie jest bardzo liczebna. Ze względu na jej niewątpliwe piękno jest chętnie hodowana w akwariach morskich. Nie jest gatunkiem zagrożonym. Pokolec królewski inaczej zwany jest chirurgiem lub cyrulikiem, a w innych językach – ze względu na swoje ubarwienie – także paletą.

Jest to ryba silnie spłaszczona, bok jej jest prawie kolisty. Jest intensywnie niebieska, z jaskrawo-żółtą płetwą ogonową. Od oka ku tyłowi ciała biegnie czarny pas, który z tyłu ciała tworzy efektowny wzór swego rodzaju obwarzanka. Gdy ów „obwarzanek” się zamknie oznacza to, że rybka osiągnęła dojrzałość płciową. W naturalnych warunkach dorasta do 30 cm i występuje w parach lub małych ławicach ok. 10-11 rybek. Jednak w akwariach morskich maksymalny rozmiar pokolca królewskiego to ok. 20 cm i trzymane są one w mniejszych skupiskach, gdyż w sztucznych warunkach mogą stawać się agresywne dla siebie nawzajem.

Młode pokolce królewskie jedzą głównie plankton, dorosłe są wszystkożerne i oprócz planktonu skubią także algi. Gody odbywają się późnym popołudniem i wieczorem, rybki sygnalizują fakt tarcia jaśniejszą niebieską barwą ciała. Jajeczka są pelagiczne, z zapłodnionej ikry larwy wylęgają się po 24 godz. Pokolce królewskie osiągają dojrzałość płciową w wieku 9-12 miesięcy. Ciekawostką jest, że wystraszone pokolce królewskie stają się prawie przezroczyste, ich ciała przepuszczają światło, co stanowi niezły kamuflaż.

Podobało się? Podziel się!

Spis treści

Spróbuj nurkowania z nami

Ucz się nurkowania z nami

Zwiedzaj podwodny świat na naszych wyprawach

Podobało się? Podziel się!

Zobacz więcej postów