Położony zaledwie 5 km w prostej linii od Wawelu ten niezwykle atrakcyjny akwen przyciąga nurków przez cały rok. Zalew Zakrzówek leży w granicach administracyjnych Krakowa, w dzielnicy Dębniki i jest tworem sztucznym, powstałym w 1990 roku w wyniku zalania kamieniołomu, gdzie wydobywano wapień. To właśnie złoża wapnia, które się tu znajdują, są odpowiedzialne za przepiękny turkusowy kolor wody w zbiorniku i jej przejrzystość.
Zakrzówek ma jednak ciemną stronę. Bardzo popularne kąpielisko Krakowian przyciągało wielu amatorów zakrapianych imprez nad wodą, które często kończyły się tragicznymi utonięciami. W Zakrzówku zdarzały się też incydenty samobójcze. Dlatego zdecydowano się ogrodzić Zakrzówek. Wstęp dla nurków kosztuje 30 zł od osoby, dla nienurkujących dzieci poniżej 15 roku życia będących pod opieką dorosłych jest darmowy.
Zakrzówek to dwa zbiorniki, połączone wąskim przesmykiem. Ze skałek wapiennych otaczających akwen rozciąga się wspaniały widok na Kraków: m.in. Wawel i Kościół na Skałce. Największa głębokość Zalewu to około 32 metrów, choć niewielu nurków schodzi poniżej 20m ze względu na czarną zawiesinę przy dnie, spowodowaną siarkowodorem i ograniczającą bardzo widoczność.
Na nurkujących w Zakrzówku czeka wiele atrakcji. Autobus, fiat 125p kombi, lustra, szatnia robotników, niebieska nyska, policyjna skoda, samolot czy biurko z komputerem. Pod wodą mniej więcej na 6 metrze znajdziemy także tablicę upamiętniającą fakt, że w czasie II wojny światowej w kamieniołomie Zakrzówek pracował Karol Wojtyła. Papież Polak pozostawił wiele śladów swoich przeżyć w tym miejscu w poezji, którą pisał. Warunki termiczne w Zakrzówku są podobne do tych, panujących w większości polskich jezior. Woda jest raczej zimna, termoklina znajduje się na głębokości ok. 3 m w maju, w lecie przemieszcza się do głębokości ok. 7 m. Widoczność jest bardzo dobra w zimie, wynosi 10-15m, w lecie zmniejsza się do 3-8 m, przy czym im więcej nurków, tym widoczność gorsza. W Zakrzówku możemy spotkać olbrzymie płocie i ławice okoni, które przyzwyczaiły się do nurków i nie są płochliwe. Trafić można również na pokaźne szczupaki. Natomiast dla podwodnego krajobrazu charakterystyczne są ramienice i zatopione drzewa.
Zalew Zakrzówek stanowi jedność z otaczającymi go Skałkami Twardowskiego, gdzie jak głoszą legendy Mistrz miał swoje laboratorium i odprawiał czary. Eksplozja w tym laboratorium podobno stworzyła magiczny krajobraz Zakrzówka.
Co poza nurkowaniem?
Odwiedzając Kraków, by zanurkować, nie można pominąć wielu innych atrakcji, jakie ma do zaoferowania to miasto. Jedno z najpiękniejszych Starych Miast Polski zachęca licznymi kafejkami i restauracjami, wieczorami – klubami. Sukiennice położone w środku krakowskiego Rynku oferują różnorodne rękodzieło i pamiątki, które turysta może nabyć. Liczne filie krakowskiego Muzeum Narodowego, między innymi Muzeum w Sukiennicach, Muzeum Wyspiańskiego, czy Dom Mehoffera, dają okazję do poznania polskiej, i nie tylko, sztuki. W Krakowie są świetne teatry i wspaniała Filharmonia. Liczne są miejsca, gdzie można posłuchać muzyki jazzowej. Piękne zabytki opowiadają historię tego miasta, a kościoły to nie tylko pomniki wiary, ale i sztuki. Romantykom proponujemy przejażdżkę po Krakowie dorożką. A elegantkom – zakupy w jednej z galerii handlowych. Nikt w Krakowie nie będzie się nudzić, a już na pewno nurkując na Zakrzówku 🙂