Węgry – Kobanya kopalnia + Molnar Janos jaskinia

Długo oczekiwany wyjazd


… 2 najpopularniejsze trasy w Kobanya obejmują w większości łatwo dostępne i obszerne przestrzenie, w których nie są wymagane żadne specjalne umiejętności jaskiniowe…natomiast cztery nurkowania w Molnar podzielimy na grupę Cave z uprawnieniami i grupę Intro Cave bez uprawnień


Plan wyjazdu

13.03 środa – przejazd do Budapesztu z Lublina

14.03. czwartek – 2 nurkowania w Molnar, wieczorem zwiedzanie budapesztu

15.03. piątek – 2 nurkowania w Molnar, wieczorem zwiedzanie,

16.03-sobota – 2 nurkowania w Kobanya, wieczorem impreza w Łaźnie Szechenyi

17.03 niedziela – relaks w termach, po obiedzie powrót do Lublina

Kőbánya

 to zalana kopalnia w samym sercu Budapesztu (dokładny adres to Bánya utca 37) i jedna z perełek nurkowej Europy. Kolejne miejsce na liście obowiązkowych punktów nurkowych „must see”.

W tym miejscu, w XVIII wieku wydobywano wapień wykorzystywany przy budowie wspaniałej budapesztańskiej architektury. Później podziemia wykorzystywał browar. Obecnie część suchych korytarzy jest utrzymywana przez władze jako ewentualny schron, w udostępnionej części można spotkać pojedyncze wycieczki. Zdarza się też, że na miejscu kręcą filmy (doskonała sceneria do filmów science fiction  ).

Myśląc o kopalni widzisz ciasne i ciemne korytarze wydrążone w czarnej ziemi, pojedyncze drewniane podparcia, stemple i zbutwiałe deski. Nic z tego! Ściany kopalni Kobanya dosłownie świecą bielą wapienia, a wszystkie korytarze są wydrążone w litej skale. Mowa tu o przepastnych korytarzach, wielkich halach – wręcz katedrach i spektakularnych klatkach schodowych. O skali tego miejsca mogą mówić jego korytarze, którymi poruszały się niegdyś ciężarówki transportujące piwo. Są i oczywiście ciaśniejsze przestrzenie dla fanów przeciskania się i zaglądania w różne zakamarki, jednak cztery najpopularniejsze trasy obejmują w większości łatwo dostępne i obszerne przestrzenie, w których nie są wymagane żadne specjalne umiejętności jaskiniowe. Nurkowanie w tych czterech miejscach odbywa się na takich samych warunkach jak w meksykańskich Cenotach – nurkowanie z przewodnikiem po dobrze zbadanych i przygotowanych trasach z oznaczeniem i szybkim dostępem do powietrza.

Molnar Janos

Jest to wciąż aktywna jaskinia z wodą termalną, położona zaledwie kilka metrów od brzegu Dunaju. Jej sucha część zaczyna się kilka metrów nad powierzchnią jeziora Malom. Nurkowanie w jaskini Molnár János jest wyjątkowe, ponieważ woda jest ciepła (20-28 stopni Celsjusza) przez cały rok i krystalicznie czysta a na wapiennych ścianach znajdują się ekscytujące formacje kamienne i kryształowe. W jaskini nie ma silnych prądów, woda płynie bardzo powoli.

Strona www centrum opiekującego się jaskinią: https://mjcave.hu/pl/

Po nurkowaniach zapraszamy do Budapesztu nad brzeg Dunaju. Spacer wieczorową porą wzdłuż rzeki, wejście na wzgórze Gellerta, meandrowanie uliczkami miasta i przesiadywanie w jednej z węgierskich knajpek próbując specjałów węgierskiej kuchni przy kieliszku czerwonego, aromatycznego wina węgierskiego jest doskonałym dopełnieniem dnia pełnego wrażeń. 

Wymagania odnośnie uprawnień i sprzętu w kopalni Kobanya:

1. Wymagana specjalizacja Nitroks (wszystkie nurkowania robimy na nitroksie 32)
2. AOWD + DEEP – w co najmniej dwóch lokacjach schodzimy poniżej 30m głębokości.
3. Wymagany: suchy skafander i dwa niezależne źródła oddechu (butla na plecach plus duży stejdż lub twin, lub konfiguracja SideMount) – możliwość wypożyczenia brakującego sprzętu, jednak przed wyjazdem obowiązkowe jest opływanie się w danej konfiguracji.
4. Opcjonalnie posiadacze uprawnień AOWD i rekreacyjnej konfiguracji na pojedynczej butli mogą zanurkować – ale ograniczenie do jednego obszaru nurkowego.
5. Opcjonalne uprawnienia Overhead (wreck/cave), Advanced Nitroks i wyżej + techniczna konfiguracja by mieć dostęp do wszystkich miejsc nurkowych i wykonywać dalszą eksplorację.

UWAGA: Do każdej grupy na wskazanym poziomie umiejętności i posiadanej konfiguracji będzie przypisany przewodnik.

Mapa Kobanyi naniesiona na GoogleMaps. Kobanya to prawdziwe podziemne miasto.

Zakwaterowanie:

Nocujemy w hotelu Budapest Csaszar Hotel, 4 minuty pieszo od jaskini Do dyspozycji mamy 3 pokoje dwuosobowe, i jeden apartament 5 osobowy. W cenie noclegu mamy wliczone śniadanie. Auto zostawiamy przy jaskini. Link do strony hotelu: https://www.csaszarhotel.hu/

CENA:

2100 zł z uprawnieniami Cave

2300 zł bez uprawnień cave

TERMIN:

13-17/03/2024

W CENĘ WLICZONE SĄ:

  • 4 nurkowania w Molnar
  • 2 nurkowania w Kobanya
  • opieka miejscowego przewodnika
  • ładowanie butli
  • 4 noclegi ze śniadaniami w Budapeszcie
  • logistyka wyjazdu
  • zwiedzanie Budapesztu

CENA NIE OBEJMUJE:

  • Możliwość transportu z Lublina w cenie 300 zł/osoba
  • posiłków (po za śniadaniami)

Relacja z poprzedniego wyjazdu do Kobanya

https://profundal.pl/zalana-kopalnia-kobanya-budapeszt-wegry/

Zapraszam, tylko 7 miejsc !