Wargacz garbogłowy (napoleon)

Ryba z rodziny wargaczowatych, zwana inaczej napoleonem, jest jedną z największych ryb raf koralowych. Występuje do głębokości 100 metrów, osiedla się w otoczeniu konkretnych gatunków trawy morskiej i koralowców. Młode wargacze kryją się wśród roślinności podwodnej i korali, dorosłe osobniki wolą obrzeża raf. Wargacze garbogłowe żyją w Oceanach Indyjskim i Spokojnym. Uznane są za gatunek zagrożony wyginięciem – w wielu rejonach mięso tej ryby jest bardzo poszukiwane i osiąga bardzo wysokie ceny. Na terenie Unii Europejskiej handel wargaczami garbogłowymi jest całkowicie zabroniony.

Wargacze garbogłowe są duże, ich długość może przekraczać 2 metry, waga dochodzi do 190 kilogramów. Samice są mniejsze od samców. Charakterystyczne dla tego gatunku są mięsiste wargi i garb na szczycie głowy, pojawiający się u dorosłych osobników. Oczy tej ryby są małe, za oczami występują dwie charakterystyczne kreski. Samce są zielone lub niebieskie, czasem ich kolor przechodzi w fiolet. Młode wargacze garbogłowe i samice są pomarańczowo-czerwone u góry, u dołu ich barwa przechodzi od pomarańczowo-czerwonego do białego. Ciało tej ryby pokryte jest dużą łuską, dochodzącą do 10 centymetrów.

Wargacze garbogłowe żywią się mięczakami, skorupiakami, jeżowcami i rybami, jedzą też niektóre toksyczne gatunki organizmów raf koralowych. Są to ryby dość długowieczne, żyją ponad 30 lat, najczęściej pływają samotnie, czasem w parach lub większych skupiskach. Ryby te stają się dojrzałe do rozrodu w wieku 4-6 lat, przy czym są one z początku hermafrodytami, niektóre osobniki, z nieznanych przyczyn, stają się samcami w wieku około 9 lat. W celach reprodukcyjnych, osobniki wargaczy garbogłowych spotykają się na tarło w określonych porach roku.

Dodaj komentarz