Sum pospolity, zwany także europejskim jest rybą z gromady promieniopłetwych, z rodziny sumowatych. Spotkać go można w rzekach i zlewiskach Bałtyku, Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego po Ren, występowanie sięga południowej Szwecji i Finlandii. Introdukowany we Francji, Włoszech oraz na Półwyspie Iberyjskim. Żyje w dużych rzekach oraz zbiornikach zaporowych, rzadko spotkać go można w jeziorach.
Sum pospolity jest największą rybą słodkowodną, jaka występuje w Europie. Dorasta do ponad dwóch metrów długości i ponad 100 kg masy. Jest drapieżnikiem, poluje na ryby, małe ptaki wodne, żaby; jest kanibalem. Sum żyje samotnie, żeruje nocami, dnie spędza – przy dnie.
Sum słynie ze swoich wąsów – ma dwa długie wąsy nad górną szczęką i cztery krótkie pod żuchwą. Szczęki silnie uzębione. Nozdrza zakończone charakterystycznymi rurkami. Głowa suma jest duża, ciało długie, mięsiste, pozbawione łusek. Płetwa grzbietowa mała, natomiast odbytnicza długa, ciągnąca się prawie do płetwy ogonowej. Ogon suma stanowi 3/5 długości ciała. Ubarwienie suma zależy od środowiska, w którym ryba żyje. Na bokach suma widać charakterystyczny marmurkowy wzór. Zdarzają się sumy – albinosy o czerwonych oczach.
Sum rozmnaża się między czerwcem a lipcem w płytkich zarośniętych wodach o temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Samica składa ikrę na roślinach, w prymitywnym gnieździe, którego pilnuje samiec. Narybek wylęga się po 3-4 dniach, a okres larwalny trwa 3 tygodnie. Młode już po roku może osiągnąć długość ponad pół metra. Małe sumy żywią się robakami i małymi skorupiakami. Będą dojrzałe do rozrodu gdy skończą 3 do 6 lat.