Ta rybka jest szeroko rozpowszechniona w wodach Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego. Lubi wody tropikalne i subtropikalne, rafy zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne, tam gdzie znaleźć można dużo bezkręgowców do zjedzenia. Występuje do głębokości 75 m. Najczęściej pływa sama, rzadziej w parach, gdy się przestraszy chowa się w szczelinach rafy. Jest piękna, więc gdy nurkujesz i ją spotkasz spróbuj jej zrobić zdjęcie – to duża sztuka, gdyż najczęściej rogatnica jasnoplama odwraca się tyłem do fotografujących nurków i daje drapaka. Nie jest to ryba bardzo nieśmiała, ale nie podpływaj zbyt blisko – może uciec, a gdy pilnuje ikry będzie agresywna i może ugryźć.
Rogatnica jasnoplama to jedna z najbardziej kolorowych rybek, tło jej ciała jest czarne, w dolnej części znajdują się białe plamy, w górnej części tułowia widać żółty rzucik. Rybka ta ma mocne zęby służące do rozgryzania skorup bezkręgowców. Naturalnymi wrogami rogatnicy jasnoplamej są większe ryby znajdujące się wyżej od niej w łańcuchu pokarmowym. Rogatnica jasnoplama dorasta do 50 cm długości.
Samica składa zapłodnione jajeczka do dołka w dnie morskim i jedno z partnerów pilnuje ich aż wylęgną się larwy. Z uwagi na niezwykłą urodę rogatnic jasnoplamych rybki te są łakomym kąskiem dla akwarystów i osiągają wysokie ceny. W naturze, mimo szerokiego terytorium występowania, dość trudno je spotkać.