Zwany potocznie rakiem pustelnikiem lub krabem pustelnikiem, to skoruiak należący do dziesięcionogów. Pustelniki biorą swą nazwę stąd, że zamieszkują porzucone muszle ślimaków i innych organizmów wytwarzających muszle. Pustelniki żyją w morzach na różnych głębokościach, niektóre gatunki mieszkają też w wodach słodkich. Jest ponad tysiąc gatunków pustelników, największe z nich mają wielkość orzecha kokosa i dożywają 70 lat.
Ciało pustelnika jest wrażliwe, na odwłoku nie ma pancerza – stąd konieczność szukania dla siebie ochrony w postaci muszli „z drugiej ręki”. W miarę jak rosną, skorupiaki te zmieniają swoje „domy”, często konkurują i walczą ze sobą o atrakcyjne miejsca. Pustelniki często żyją w skupiskach po nawet ponad 100 osobników. Wiodą życie nocne – kiedy w nocy opuszczają swoją skorupę, stają się łatwym łupem dla drapieżników. Są wszystkożerne, żywią się zarówno roślinami, jak i insektami. Czasem pustelniki żyją w symbiozie z ukwiałami, parzydełka których stanowią dla nich ochronę, a w zamian, pustelniki oferują ukwiałom miejsce do przytwierdzenia się na ich muszli. Co ciekawe – gdy pustelnik zmienia muszlę, ukwiał przenosi się wraz z nim.
Pustelniki mogą mieć różne barwy, najczęściej są to odcienie brązu i szarości. Rozmnażają się późną wiosną i latem – samiec przekazuje samicy spermę, którą ona przechowuje, aż znajdzie się we właściwym miejscu na tarło – zapładnia wtedy jajeczka. Pustelniki nie rozmnażają się w niewoli, często są jednak hodowane przez ludzi. Trzeba pustelnikowi zapewnić takie terrarium, żeby mógł się wspinać – bardzo to lubią. Ciekawe też jest obserwowanie, jak pustelnik pije – nabiera szczypcami kroplę wody i podnosi ją do otworu gębowego.