Centrum
Nurkowe
Profundal
  • Messenger
  • WhatsApp (Leon)
  • WhatsApp (Adam)
  • Telefon (Leon)
  • Telefon (Adam)
  • Email
× Wyślij
Pokolec turkusowy

Pokolec turkusowy to tropikalna rybka rafowa zachodniego Atlantyku, występująca u wybrzeży Florydy, Bahamów i w innych miejscach Morza Karaibskiego, w Belize, a także w Zatoce Meksykańskiej. Spotyka się ją na południe do Brazylii i na północ do Nowego Jorku. Lubi wodę ciepłą, o temperaturze 24-26 st. C, pływa na głębokości 2-40 m, najczęściej jednak nie głębiej niż 18 m.

Charakterystyczne ubarwienie dla dorosłego pokolca turkusowego to kolor niebieski z rzucikiem na całym ciele, jednak młode rybki są żółte, a prawie dorosłe – niebieskie z żółtą płetwą ogonową. Rybka dorasta do 39 cm długości, dojrzałość płciową osiąga w wieku 9-12 miesięcy, przy długości 11-13 cm. Pokolce turkusowe są rozdzielnopłciowe, zapłodnienie jest zewnętrzne, tarło odbywa się po południu i wieczorem. Samczyki podczas godów zmieniają ubarwienie na jasnoniebieskie z przodu ciała i ciemnoniebieskie z tyłu. Pokolce turkusowe pilnują ikry.

Rybki te są roślinożerne, żywią się algami. Pełnią też rolę „czyścicieli” – zjadają algi i pasożyty z ciał innych zwierząt, głównie żółwi zielonych. W zależności od obfitości pokarmu w danym rejonie, Pokolce turkusowe są terytorialne lub nie – mogą występować pojedynczo, w parach lub ławicach. Żerują w ciągu dnia. Przed drapieżnikami chowają się w załamaniach i zakamarkach rafy.

Pokolce turkusowe są gdzieniegdzie na niewielką skalę poławiane w celach konsumpcyjnych, czasami używane są w wędkarstwie jako przynęta, sprzedawane są także do akwariów. Nie jest to gatunek zagrożony.

Podobało się? Podziel się!

Spis treści

Spróbuj nurkowania z nami

Ucz się nurkowania z nami

Zwiedzaj podwodny świat na naszych wyprawach

Podobało się? Podziel się!

Zobacz więcej postów