Ognica pstra – Skrzydlica

Ognica pstra zwana też jest skrzydlicą ognistą, skrzydlicą pstrą lub rybą motylem. Jest to jadowita, drapieżna ryba morska sklasyfikowana w rodzinie skorpenowatych. Zamieszkuje morza tropikalne i subtropikalne, głównie Oceanów Indyjskiego i Spokojnego, choć pojawiła się także w Atlantyku – na Karaibach, Florydzie, wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych – jest tam intruzem, przeniesionym z powodu działalności człowieka i wyrządzającym wiele szkód. Ognica pstra występuje zarówno w płytkich, jak i w głębszych wodach, do 60 m, często można ją spotkać w okolicach raf koralowych.

Ryba ta osiąga do 45 cm długości, i ma charakterystyczny „kolczasty” wygląd, z powodu specyficznego ukształtowania płetw. Płetwy w paski biało- czarno-czerwone, ostrzegają drapieżniki przed zakusami, informując jednocześnie, że atakując, napastnik bezlitośnie zostanie potraktowany jadem. Jad ognicy jest silny, stąd jej nazwa, gdyż człowiek ukąszony odczuwa „ognisty ból”. Jeśli osoba jest uczulona, jad tej ryby może być bardzo niebezpieczny. Ognica żądli tylko w samoobronie.

Żywi się rybami, krabami i krewetkami. Rzadko polują na nią drapieżniki, onieśmielone bojowym wyglądem tej ryby. Ognicę pstrą często zobaczyć można w różnego rodzaju akwariach, jest wdzięczna w hodowli, odporna na zabrudzoną, czy nieświeżą wodę. W zbiorniku trzyma się ją w małych grupach, tylko z większymi rybami.

Skrzydlica ognista jest samotnikiem, łączy się w małe grupy tylko w okresach tarła – wówczas samiec łączy się z kilkoma samicami. Samce tego gatunku ryb bardzo pilnują swojego terytorium. Składają od 2000 do 15000 jajeczek ikry za jednym razem, które po zapłodnieniu przez samca wędrują ku powierzchni wody. Niewiele wiadomo o rozwoju tej ryby do dojrzałości. Skrzydlice ogniste dożywają 16 lat, w niewoli żyją nawet dłużej, jeśli otoczone są dobrą opieką.

Ognica pstra jest gatunkiem bardzo rozpowszechnionym w rejonach swojego występowania, ma niewielu naturalnych wrogów. W rejonach Atlantyku, gdzie jest gatunkiem inwazyjnym, zachęca się nawet do odławiania tych ryb, gdyż stanowią zagrożenie dla delikatnego ekosystemu.

Dodaj komentarz