Nurkowanie w Meksyku

Przez długi czas uważany za raj dla turystów, Meksyk od jakiegoś czasu cieszy się rosnącą renomą z powodu rewelacyjnych miejsc do nurkowania, jakie ma nam do zaoferowania. Myśląc o zapierających dech wodach Pacyfiku i cudownych plażach, wyspach i zatokach Morza Karaibskiego, można się tylko domyślać klejnotów i cudowności leżących pod wodą.

Meksyk oferuje przestrzeń do nurkowania dla każdego, od nurkowania dla początkujących w pobliżu piaszczystych plaż i nurkowania w grotach na Cenote, po spotkania z żarłaczami białymi i wielorybami na Pacyfiku. Mamy tu niewyobrażalną mnogość i bogactwo nurkowych atrakcji.

Z USA na północy, Gwatemalą i Belize na południowym wschodzie, Meksyk to olbrzymi obszar z różnorodnym krajobrazem lądowym i morskim. Na południe od amerykańskiego stanu Kalifornia rozciąga się szeroki pas Baja California, z którego nurkowie mogą dotrzeć do Morza Corteza i Socorro Islands (film poniżej). To w tej części Meksyku znajdziemy chyba najwięcej operatorów nurkowych safari. Wschodnie wybrzeże to lazur wód Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego. Półwysep Jukatan i wyspy takie jak Cozumel i Isla Mujeres, tworzą atmosferę zabawy nad i pod wodą. Tutaj najczęściej nurkuje się bezpośrednio z brzegów kurortów.

Meksyk, to nie tylko nurkowanie, to także kraj o bogatej historii i kulturze, gdzie zanurzyć się można w świecie dziedzictwa Majów. Wędrówki, kajakarstwo, zabawy przy plażowym barze, znajdziemy tu wszystko co pozwoli mile spędzić czas, ale nas najbardziej interesuje to co jest pod wodą.

Meksykańskie wybrzeże Pacyfiku

Wyspa Socorro ( z Revillagigedos) to archipelag rozciągający się jakieś 400 kilometrów od Cabo San Lucas, na wierzchołku Półwyspu Baja. Socorro słynie ze spotkań z mantami, rekinami i humbakami. Takie zapierające dech spotkania z wielkimi zwierzętami w dużej liczbie nadały Socorro przydomek „Galapagos Meksyku”.

[vc_row][vc_column][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_video link=”http://vimeo.com/9819479″ css=”.vc_custom_1414661858030{margin-top: 20px !important;margin-bottom: 20px !important;}”][/vc_column][/vc_row]

Guadalupe to wulkaniczna wyspa 240 kilometrów na zachód od Baja California i jest mekką nurkowania jaskiniowego z żarłaczami białymi. Populacja rekinów z Guadalupe uważana jest za jedną z najliczniejszych na świecie. Od sierpnia do października możesz wyruszyć w rejs nurkowy z mieszkaniem i spełnić swoje białe sny.

Morze Corteza jest wąskim pasem wody leżącym między Baja California na zachodzie i lądowym Meksykiem na wschodzie. Jest tu bogactwo morskiego życia. Są tu wielkie ławice młotowatych, a nawet pływacze szare.

Meksykańskie Morze Karaibskie

Cozumel, „Wyspa Jaskółek”, to bogactwo raf, jaskiń, grot i tuneli. Tutejsza rafa jest częścią rafy barierowej Great Maya, drugiego co do wielkości systemu raf na świecie. Nurkowanie tu charakteryzuje się super-przejrzystą wodą, niezliczoną ilością kolorowych ryb rafowych, a także żółwi i orleni.

Półwysep Jukatan jest częścią głównego lądu Meksyku, gdzie znajduje się plac zabaw żółwi, czyli Playa del Carmen, niedaleko Cozumel. Nieopodal znajduje się rozrywkowe Cancun, gdzie można nurkować na wspaniałych wrakach, oglądać żarłacze tępogłowe, gdzie wody mają niesamowitą przejrzystość i gdzie organizowane są wspaniałe nocne nurkowania. Isla Mujeres znajduje się na północ od półwyspu i znajdziemy tam świetne płytkie miejsca do nurkowania. Cenotes są klejnotem w meksykańskiej “nurkowej koronie”.

Półwysep Jukatan jest w istocie płaskowyżem, w którym jest wiele podwodnych jaskiń, z których niektóre zapadły się i tworzą zatopione jamy. Możemy doświadczyć zanurzenia się w takiej jamie/grocie wśród dżungli i nurkować między niesamowitymi kolumnami i cichymi, starożytnymi stalaktytami.

Jak nurkować w Meksyku

Wybór gdzie nurkować w Meksyku to jak stanie na rozdrożu. Jeśli chcesz napotkać wielkie zwierzęta morskie i „nurkować, jeść, spać, nurkować…”, wybierz wybrzeże Pacyfiku. Trzeba przyznać, że to miejsce przyciaga więcej doświadczonych nurków, dla których otwarte morze, prądy i burzliwe warunki, a także chłodniejsza woda i skaliste dno to część dobrej zabawy.

Jeśli nie jesteś nurkiem, dla którego liczy się tylko ten sport, a inne atrakcje też są dla ciebie ważne, skręć nad Morze Karaibskie, gdzie znajdziesz niezwykłe bogactwo miejsc do nurkowania, świetną widoczność oraz lądowe uroki Karaibów. Znajdziesz tu kurorty, krystaliczne wody, kolorowe rafy, duże spadki, jaskinie i groty. Jest tu też dużo innych atrakcji, w tym miejsca historyczne i ruchliwe bary na plażach 🙂

Kiedy nurkować

W Meksyku można nurkować przez cały rok, jednak w różnych miejscach obowiązują różne pory.

W Socorro nurkuje się głównie między listopadem a majem, gdy wody są spokojne. Temperatury wody tu wahają się między 28 stopniami Celsjusza w listopadzie, a 21 stopni w lutym i 25 stopni w maju. Rekiny wielorybie obfitują głównie przez pierwszy miesiąc lub dwa tego sezonu. Miesiące zimowe przyciągają humbaki. Manty zobaczyć tu można przez cały rok. Różnice w widoczności nie są związane z porami roku, a bardziej z zakwitami planktonu, które dość często się pojawiają, zwłaszcza w okolicach pełni, przyciągając wielkie ryby.

Na Guadalupe sezon nurkowy trwa od sierpnia do października i wówczas należy spodziewać się niższych temperatur (19-22 stopni). Sezon na Morzu Corteza trwa od sierpnia do listopada, kiedy jest najcieplej. We wrześniu i październiku najłatwiej tu zobaczyć młotowate.

Umiarkowane temperatury powietrza i ciepłe wody sprawiają, że Morze Karaibskie jest miejscem nurkowym czynnym przez cały rok. Widoczność jest zawsze doba w Cozumel i na Półwyspie Jukatan, najlepsza jest jednak w sierpniu i wrześniu. Temperatury między 25 i 29 stopni Celsjusza i spotkania z podwodną fauną możliwe są przez cały rok. Szczytowy okres na nurkowanie trwa od grudnia do marca. Cenotes też są świetnym miejscem nurkowym przez okrągłe 12 miesięcy, przy czym najlepsze efekty wizualne mają miejsce od maja do września..

Przydatne informacje:

dobra widoczność, duże zwierzęta, wraki, nurkowanie w jaskiniach
głębokość: 5 – 40 m
widoczność: 25 – 60 m
prądy: mogą być sile na Pacyfiku, zwykle łagodne na Karaibach
warunki na powierzchni: zwykle spokojne, może być burzliwie dalej od brzegu
temperatura wody: 19-29 stopni Celsjusza
poziom zaawansowania: średnio-zaawansowany-zaawansowany na Pacyfiku, początkujący-zaawansowany na Karaibach
liczba miejsc do nurkowania: 120+
dostęp: rejsy nurkowe (safari) na Pacyfiku, kurorty na Karaibach
sugerowania długość pobytu: 2-3 tygodnie

[wpgmza id=”13″]

Dodaj komentarz