Jezioro Mamry

Drugie co do wielkości jezioro Polski, Mamry są perłą Mazur. Stanowią one kompleks połączonych ze sobą przesmykami mniejszych akwenów o nazwach: Mamry Północne, Kirsajty, Kisajno, Dargin, Święcajty i Dobskie. Łączna powierzchnia Mamr to około 14 km². Poziom wód w jeziorze systematycznie się podnosi. Jest to jezioro polodowcowe, morenowe, typu sielawowego. Jego brzegi są przeważnie podmokłe, częściowo zarośnięte przez lasy. Przez Mamry można żeglować z Węgorzewa przez Giżycko, Mikołajki do Pisza i Rucianego-Nidy. Na Mamrach są aż 33 wyspy, z których część (na jeziorach Mamry północne i Kisajno) tworzy rezerwat ornitologiczny, gdzie gniazdują i żerują ptaki wodne i błotne, między innymi łabędź niemy, czapla siwa, bocian czarny, błotniak stawowy, bielik, kania czarna, żuraw, czy perkoz rdzawoszyi. W północno-wschodniej części z jeziora wypływa rzeka Węgorapa, zaś w części północno-zachodniej istnieje wylot nieczynnego Kanału Mazurskiego.

Mamry są jednym z najpopularniejszych wśród nurków jezior Mazur. Głębokość dochodzi tu do ponad 43 metrów, a średnia to 11,7 metra. Widoczność jest najlepsza w zimie i wczesną wiosną, wynosi wtedy 10-12 metrów. Latem znacznie spada, do 2-4 metrów, a na większych głębokościach (poniżej 10 m) nie obejdziemy się bez latarki.

Nad Mamrami funkcjonuje Mazurskie Centrum Nurkowe im. Andrzeja Balona Tarasiewicza, które swą siedzibę ma w Giżycku, ale latem prowadzi bazę nad jeziorem, w pobliżu wsi Przystań. Baza ta jest dogodnym miejscem do napełnienia butli, wypożyczenia sprzętu; można tu także zorganizować nocleg. Prócz tego, MCN oferuje również dostęp do podwodnych atrakcji, których jest twórcą i właścicielem. To między innymi tzw. tor przeszkód, dzwon nurkowy, tunele z opon oraz platforma. „Zabawki” te odwiedzają ławice okoni. Prawdziwą gratką dla miłośników podwodnych przygód jest nurkowanie na wraku jachtu „Arabella”. Obiekt ten, który planowano umieścić na głębokości 20 m, ostatecznie znajduje się na ok. 33 metrach. Można go częściowo zwiedzać, zamieszkują go węgorze i miętusy; trzeba jednak uważać, by nie wzbijać płetwami mułu i nie stracić orientacji w wodzie. W pobliżu miejscowości Przystań znajduje się miejsce do nurkowania, gdzie głębokość wynosi 3-6 metrów, a podziwiać tam można podwodne łąki. Rosną tam ramienice, moczarki i rdestnice. Wśród nich dostrzeżemy niejednego szczupaka, a także, wśród głazów i kamieni, raki amerykańskie. Na dnie mieszkają szczeżuje. Interesujące nurkowania można robić także z pola namiotowego u ujścia Kanału Mazurskiego, choć tu, z uwagi na wzmożoną żeglugę w miesiącach letnich, należy zabrać boję sygnalizacyjną.

Co poza nurkowaniem

Mazury, oprócz możliwości nurkowania, oferują szereg innych sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu. Można tu żeglować, uprawiać windsurfing, czy kitesurfing, można też oczywiście plażować. Rowerzystom polecam skorzystanie z trasy rowerowej biegnącej wokół jeziora Mamry. Trasa ma 44 kilometry i wiedzie z Węgorzewa, przez Ogonki, Pozezdrze, Harsz, Sztynort Duży, Mamerki, Przystań, z powrotem do Węgorzewa. Miłośnikom muzyki punk i rock polecam odbywający się nieregularnie w Węgorzewie w pierwszej połowie lipca Seven Festival. Można tu zobaczyć koncerty nowych, obiecujących zespołów i upajać się festiwalową atmosferą. Ci, którzy lubią ciekawostki, zainteresowani będą zapewne grobowcem Farenheida we wsi Rapa. Grobowiec ów wielkiego pasjonata kultury egipskiej i piramid – ma kształt piramidy właśnie – i wielu uważa, że kryje w sobie niejedną tajemnicę, jeśli chodzi o swoje położenie i orientację energetyczną. W Leśniewie miłośnicy adrenaliny mają do swojej dyspozycji rozbudowany park linowy, gdzie można sprawdzić swoją tężyznę i zręczność. Nad Kanałem Mazurskim, 8 km od Węgorzewa znajduje się jeden z najlepiej zachowanych w Polsce, kompleks bunkrów niemieckich z czasów II wojny światowej. Bunkrów jest 30 i są to jedyne, które nie zostały wysadzone. Porośnięty mchem bunkier wygląda jak pagórek. Koszt zwiedzania to 8 zł za bilet dla dorosłego, 4 zł dla dziecka.
Niewątpliwe na Mazurach, także nad Mamrami, każdy znajdzie coś dla siebie i spędzi interesujący, relaksujący, a przede wszystki aktywny urlop 🙂

[wpgmza id=”8″]

Dodaj komentarz