Ta rybka okoniokształtna to jedyny żyjący współcześnie przedstawiciel rodziny idolkowatych. Jest szeroko rozpowszechniony w wodach oceanów Spokojnego i Indyjskiego. Lubi rafy od strony morza i laguny. Najczęściej pływa w płytkiej wodzie, chociaż spotkać go można nawet na głębokości ok. 180. Najczęściej widujemy go samotnie lub w towarzystwie jednej lub dwóch innych rybek tego samego gatunku. Czasem występuje w ławicach.
Idolki mauretańskie mają dyskowate ciała, biało-żółte w szerokie czarne pasy. Na szczycie ciała widać wić, która prawdopodobnie służy do wyczuwania wielkości kryjówki. Pysk jest wąski, świetnie nadaje się do skubania gąbek i mszywiołów, i do wyciągania ze szczelin drobnych morskich bezkręgowców. Idolki są jajorodne, larwy unoszą się długo na wodach pelagicznych, stąd duża terytorialna dystrybucja tego gatunku.
Uroda idolków mauretańskich zawsze przyciągała ludzi. Ludy Oceanii często przedstawiały tę rybkę w swojej sztuce. W krajach muzułmańskich idolek był przedmiotem czci, uważano, że przynosi szczęście. To właśnie od tego arabskiego kultu rybka bierze swą nazwę gatunkową. Ponieważ jest piękny, idolek mauretański często jest hodowany w akwariach, jednak bardzo często nie wytrzymuje warunków sztucznych – bardzo ciężko utrzymać tę rybkę przy życiu w akwarium.