Ubezpieczenia nurkowe – mini poradnik

 

Ubezpieczenie Nurkowe czyli ubezpieczenie od kosztów leczenia w komorze hiperbarycznej.

Znalezienie odpowiedniej polisy ubezpieczenia nurkowania nie jest łatwym zadaniem. Porównując różne programy ubezpieczenia, można zauważyć znaczne różnice w poziomie pokrycia różnych programów dostępnych na rynku. Nurkowie nie zawsze są świadomi swoich specjalnych potrzeb ubezpieczeniowych, a także konkretnej wiedzy i doświadczenia, które są wymagane podczas leczenia wypadków nurkowych w odległych miejscach, często z niewystarczającą lokalną wiedzą medyczną.

  • Jeśli nurkujemy tylko w Polsce i jesteśmy ubezpieczeni w ZUS mamy zapewnioną bezpłatną opiekę w Klinice Medycyny Hiperbarycznej i Ratownictwa Morskiego w Gdyni, telefon w razie wypadku  58-622-51-63.
  • Jeśli nurkujemy podczas zagranicznego wyjazdu, musimy mieć dodatkowe ubezpieczenie od kosztów leczenia w komorze hiperbarycznej. Nie unikniemy tego! Brak takiego ubezpieczenia wiąże się z olbrzymimi kosztami leczenia i akcji ratunkowej dochodzącymi do kilkunastu tysięcy Euro. W większości baz nurkowych na świecie nie będziecie mogli wejść do wody bez posiadania polisy. Wykupywanie jej podczas urlopu jest zazwyczaj dużo droższe.

Początkujący płetwonurek przed kursem (jeśli szkoła nie zapewnia ubezpieczenia) lub zaraz po kursie nurkowania, poszukuje ubezpieczenia najczęściej w firmie w której jest ubezpieczony.

Niestety, ale w 90 % przypadków podczas zapytania o nurkowanie Pani konsultantka nie potrafi podać dokładnych szczegółów. Większość ubezpieczeń posiada niskie stawki nie pokrywające kosztów leczenia w komorze i ograniczenia głębokości, ważne jest też rozliczanie bezgotówkowe.  Ja osobiście przerabiałem już kilka firm, i kategorycznie stwierdzam że nurek powinien ubezpieczać się w firmach które zajmują się tym profesjonalnie i współpracują z Ośrodkami Medycyny Hiperbarycznej na świecie.

W tym artykule przedstawię 3 najbardziej popularne systemy ubezpieczeń nurkowych:  Dive Assure, DAN i Hestia, na razie skupię się na ubezpieczeniach dla płetwonurków (instruktorzy poczekają).

Zacznę od Dive Assure, nowa firma na rynku w Polsce.

W ubiegłym 2017 roku SSI, podjęła współpracę z firmą Dive Assure. Znana firma pojawiła się w Polsce i zaproponowała ciekawe warunki  ubezpieczeń, a dla nurków z EU niższe ceny.

DiveAssure zostało założone w 1999 roku, zajmuje się wyłącznie ubezpieczeniami nurkowym, współpracuje z  największym szpitalnym ośrodkiem leczenia hiperbarycznego na świecie Duke University Hospital.  W razie wypadku związanego z nurkowaniem Dive Assure koordynuje pierwszą pomoc i opiekę nad chorym poprzez sieć międzynarodowych wysoko specjalistycznych Ośrodków Alarmowych.

Kursant OWD SSI po zalogowaniu się do swojego profilu na platformie i uzyskaniu dostępu do kursu, automatycznie otrzymuje bezpłatne ubezpieczenie od kosztów leczenia. Jeśli będziemy robić kurs za granicą nie musicie ponosić dodatkowych kosztów. Polisa znajduje się na koncie kursanta i w aplikacji, dodatkowo w wiadomości e-mail. Ważność polisy pół roku lub do momentu wystawienia certyfikatu.

Po kursie należy się ubezpieczyć i tu mamy kilka opcji do wyboru:

  • jeśli wyjeżdżasz raz w roku na kilka dni najkorzystniej będzie wykupić 7 dniowe ubezpieczenie za 29 Euro lub 14 dniowe za 39 Euro
  • jeśli wyjeżdżasz częściej najkorzystniejsze będzie roczne ubezpieczenie za 62 Euro

Podane powyżej ceny dotyczą nurków którzy podczas logowania na stronie DiveAssure zaznaczą Centrum SSI jako swoje centrum, będzie mi miło jak zaznaczycie oczywiście szkołę Profundal. Normalne stawki są około 10 Euro wyższe. Ubezpieczenie obejmuje nurkowanie techniczne na mieszankach, na rebreatherach, freediving, podlodowe, nie ma limitów głębokości jeśli nurkujemy zgodnie z naszymi uprawnieniami. W tej cenie nigdzie nie dostaniemy takich warunków!

Jeśli chcecie rozszerzyć pakiet nurkowy o podróże to są jeszcze dwie inne opcje, szczegóły na poniższej fotce (dodano ceny wzrosły!):

Szczegółowe warunki są do pobrania na stronie Dive Assure (tylko w języku angielskim) :

DiveSafe

Dive&Travel

Po wykupieniu ubezpieczenia na stronie Dive Assure, lub poprzez Centrum Nurkowe, na adres mailowy zostanie przesłana polisa, dodatkowo bardzo fajną sprawą jest możliwość zainstalowania aplikacji na telefon na której będzie widoczna karta z numerem polisy i numery alarmowe. Trzecia opcja to aplikacja SSI, polisa po wykupieniu będzie w profilu nurka.

Kolejna firma jest najbardziej znana czyli DAN:

Międzynarodowa organizacja typu non-profit. Skrót DAN pochodzi od pierwszych liter nazwy angielskiej tej organizacji: Divers Alert Network, co dosłownie oznacza Alarmową Sieć dla Nurków.

DAN powstał w 1980 roku z inicjatywy amerykańskich i włoskich naukowców o uznanym międzynarodowym autorytecie, którzy rozumieli, że udzielanie pomocy poszkodowanym nurkom wymaga specjalistycznej wiedzy trudnej do znalezienia w standardowym systemie opieki medycznej.

W razie wypadku związanego z nurkowaniem DAN koordynuje pierwszą pomoc i opiekę nad chorym poprzez sieć międzynarodowych wysoko specjalistycznych Ośrodków Alarmowych.

DAN prowadzi badania nad zwiększeniem bezpieczeństwa w nurkowaniu, organizuje kursy i seminaria, aby pogłębić wiedzę i poczucie odpowiedzialności u osób zajmujących się nurkowaniem rekreacyjnym.

Firma DAN nie ma umów krótkoterminowych, wszystkie są na rok. Ubezpieczenia zawieramy we Włoszech. Na poziomie nurków rekreacyjnych mamy 3 pakiety:

  1. Bronze cena 61 Euro (limit do 40 metrów, nurkowania techniczne wyłączone)
  2. Silver cena 88 Euro
  3. Gold cena 198 Euro

Link do strony DAN z dokładnymi warunkami 

Hestia – Polski produkt

Ubezpieczenia nurkowe stworzone specjalnie przez Ergo Hestię dla wszystkich obecnych i przyszłych płetwonurków. W ofercie znajdują się ubezpieczenia podróżne krótko jak i długoterminowe, ubezpieczenia OC i NNW dla instruktorów, przewodników nurkowych, płetwonurków oraz osób uczestniczących w kursie płetwonurkowania.

Krótkoterminowe:

Wariant II cena 13 zł/ dzień minimum 3 dni (limit do 40 metrów) pomoc medyczna i koszty leczenia do 200.000 zł świat bez USA,Kanady, Chin i Japonii ( w tych krajach kwota 200.000zł może okazać się zbyt niska)

Wariant III  cena ?  do 100 metrów,   pomoc medyczna i koszty leczenia do 500.000 zł

Długoterminowe na rok

Wariant II cena 800zł   (limit do 40 metrów) pomoc medyczna i koszty leczenia do 200.000 zł świat bez USA,Kanady, Chin i Japonii

Wariant III cena 1800zł  do 100 metrów,   pomoc medyczna i koszty leczenia do 500.000 zł

Link do Hestii

EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

NIE JEST TO UBEZPIECZENIE TYPOWO NURKOWE !  Poruszając się po Europie należy je posiadać. Karta jest bezpłatna i potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA.

EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom, które posiadają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi, w tym osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego. Korzystając z EKUZ zagranicą pamiętaj, że podlegasz obowiązkom i korzystasz z praw wynikających z ustawodawstwa państwa członkowskiego UE/EFTA na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Idąc do lekarza upewnij się, że działa on w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej tego państwa. W wielu miejscowościach turystycznych są prywatne placówki medyczne bez takiej umowy. Trzeba też pamiętać, że pomoc w nagłych zachorowaniach lub urazach udzielana jest na zasadach obowiązujących obywateli w danym państwie, co wiąże się z częściową dopłatą do wielu świadczeń. I co ważne: EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego, akcji ratunkowych czy poszukiwawczych lub organizacji powrotu do kraju.

Link do EKUZ

Podsumowanie

Nurkując tylko w Polsce nie musisz się dodatkowo ubezpieczać pod warunkiem że płacisz ZUS.

Najtańsza opcja wyjazdowa to zapłacić za 7 dni w Hestii 91 zł. .Pamiętajmy o limicie 40 m. Wspomnę też że opłata roczna w Hestii 800zł za rekreację to jakaś pomyłka w porównaniu do konkurencji.

Najbardziej znany jest DAN, ale w podstawowym pakiecie Bronze za 59 Euro (248zł) są ograniczenia, i w zasadzie podczas moich nurkowań myślałbym tylko czy jestem ubezpieczony czy nie np. biorąc do butli bocznej Nitroks 50 albo czy zabierając butlę boczną nurkuję technicznie czy jeszcze rekreacyjnie. Pakiet silver jest zbliżony do Dive Assure, ale kosztuje już 88 Euro (440zł). Pakiet Gold jest najlepszy, tylko ta cena 198 Euro (PRAWIE 1000zł)

Od lat ubezpieczam się w Dive Assure, wykupiłem pakiet roczny za 62 Euro (310zł) i mam spokój. Leczenie bez limitu, mogę nurkować głębiej niż 40 metrów, na mieszankach i technicznie. Za tę cenę idealnie.

Decyzję podejmijcie sami. Jeśli zdecydujecie się na DiveAssure to dokładny opis jak to zrobić znajdziecie pod tym linkiem

Życzę Wszystkim i Sobie Zdrowych, Bezpiecznych Nurkowań!!!

Leon

Dodaj komentarz